Епізод 02. P@55w0rD
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
Пароль має бути унікальним як ти!
Пароль має бути унікальним і неповторним як сніжинка. Він не має містити твою персональну інформацію (ім’я, прізвище, рік народження тощо).
Паролі до Інтернет-банку, електронної пошти та соціальних мереж обов’язково мають відрізнятися.
Усі твої паролі мають відрізнятися! Найгірше, що можна зробити паролем — використати його десь іще.
Qwerty123 і qWertY392 — це не унікальні паролі. Qwerty123 і 123Qwerty — це теж не унікальні паролі. І навіть паролі 2020_still_the_same_password20 та 2021password_still_the_same21 — це теж не унікальні паролі, бо зловмисники добре знають про такі хитрощі.
Пароль обовʼязково має бути підстрахований двофакторною!
Про те, що це за звір такий «двофакторна» і що буває, якщо її не юзати, ми вже розповідали тут.
Якщо ти усюди юзаєш один пароль, навіть дуже складний і надійний, то отримавши доступ до бази паролів якогось онлайн-шопу, шахраї обов’язково спробують цей пароль і до мейла, і до соцмереж, і до онлайн-банкінгу.
У хакерів та спеців, що з кібербезпеки, є вислів «Москва4».
Якось хакери коцнули пароль до мейла одного великого цабе з розвідки країни «зеро», то пароль цей був «Moskva». Витік помітили, — і цей чолов’яга змінив пароль. Коли пошту хакнули вдруге, то пароль був «Moskva1», а коли утретє… ти будеш сміятися, але… «Moskva2». Потім, кажуть, був ще «Moskva3».
А як?
Вигадай собі власну систему складання паролів. Це можуть бути парольні фрази — речення, рядки з улюблених пісень, таблиця неправильних дієслів німецької мови або навіть таблиця Менделєєва, поєднанні з цифрами та спецсимволами (@, #, % тощо) за твоєю власною системою, яка відома лише тобі.
Не юзай в паролях імена котиків, дітей, улюблених акторів, письменників, спортсменів, назви фільмів, книжок – все це нескладно дізнатися з відкритої тобою ж у соцмережах інформації.
Текст з татухи теж не варто).
І ніколи не гугли та не перевіряй свої паролі в Інтернет.
Зашквар року! За даними від Nord Security минулого року найпопулярнішим паролем серед українців був qwerty.
Періодична зміна паролів — атавізм
Паролі потрібно змінювати лише тоді, коли є підозра зламу (сповіщення про вхід, невідомі активні сесії тощо), а також коли стає відомо про витік даних.
Не існує жодної раціональної причини періодично змінювати пароль. Ця рекомендація є застарілим захистом від застарілих методів зламу шляхом перебирання паролів. Ґуґол та Фебе давно вже мають захист від цього і легко блокують такі спроби. Зараз рулять не багатоденне перебирання паролів, а фішинг, злам серверів і віруси, які зчитують введення даних з клавіатури.
Зберігання паролів
Обери собі надійний метод зберігання паролів і користуйся. Але… не зберігай їх у текстовому файлі, Notes чи Excel-табличці на своєму девайсі. В крайньому випадку, якщо довіряєш людям, з якими проживаєш, можеш записати на папірчик, але не ліпи його на екран свого лептопа.
А от, паролі, збережені в браузерах, — це зло. Перше, куди полізе вірус, який попав на девайс, — це в браузер, шукати збережені там паролі.
Парольні менеджери — це гарне рішення, але і сам парольний менеджер має бути надійним. З його допомогою можна згенерувати усі паролі складними та унікальними і не тримати їх у пам’яті. Достатньо запам’ятати лише один пароль — від самого парольного менеджера, а для решти акаунтів створювати і зберігати паролі вже у ньому.
Але у використанні парольного менеджера немає жодного сенсу, якщо зберігати у ньому ті ж самі слабкі, не унікальні, пов’язані з персональними даними, хобі або вподобаннями, паролі!
Парольні менеджери, які ми можемо порекомендувати, оскільки вони мають добру репутацію серед дослідників та вважаються доволі безпечними: 1password, BitWarden та KeePassXC.
Якщо обираєш парольний менеджер, то крім довгого, складного і унікального паролю до нього подбай про двофакторну. Це must have!
Ну, і про захист самого пристрою не можна забувати. Оновлюй софт, операційну систему, не використовуй піратські проги, уважно дивитись, які приложухи ставиш.
У ролях:
За кадром:
Завантажити Епізод 02
Інші епізоди:
[01] [цей] [03] [04] [05] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА