Епізод 05. Не вір очам своїм. Не вір вухам.
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
Раніше шахраї використовували для своїх шахрайських справ телефонні номери, візуально схожі на телефонні номери банків та мобільних операторів, розраховуючи на те, що у розгубленого несподіваним дзвінком громадянина не буде часу звірити номер вхідного дзвінка. Цей трюк багато хто з громадян вже знає, і, скоріше за все, не поведеться одразу на шахрайські казки про «заблоковану картку» чи щось там ще.
Але шахраї теж прогресують. Зараз, за допомогою IP-телефонії, вони навчилися підміняти номер вхідного дзвінка. Тобто коли шахрай телефонує з будь-якого номера телефону, — ти бачиш номер телефону свого банку або мобільного оператора. І якщо номер телефону банку або мобільного оператора записаний у твоєму мобильнику в контактах, то на екрані висвітиться, що телефонує твій банк чи оператор.
Що ж тоді робити?
Не поспішай вірити!
Те, що ти бачиш знайомий номер банку або мобільного оператора під час вхідного дзвінка або знайому назву відправника у вхідному SMS або повідомленні месенджером, жодним чином не підтверджує той факт, що тобі насправді телефонують або пишуть з банку або мобільного оператора, оскільки будь-який номер вхідного дзвінка та ім’я відправника можна підмінити.
Тому якщо тобі телефонують або пишуть з банку або мобільного оператора, — перетелефонуй сам. Навіть, якщо ти 100% впевнений, що телефонують саме з банку або мобільного оператора, — все одне, спокійно припини розмову та перетелефонуй за перевіреним номером.
Перевірений номер телефону це:
- номер, вказаний на зворотному боці платіжної картки;
- номер, за яким ти завжди спілкуєшся зі своїм банком або мобільним оператороМ;
- номер, вказаний на ОФІЦІЙНОМУ сайті банку або мобільного оператора
Телефонні протоколи розроблялися ще у старі дротові часи 80-х років минулого сторіччя, коли всі хотіли, щоб все працювало просто, тому ніхто не заморочувався контролем полів цілісності, а можливість атак на дротовий державний зв’язок здавалася неймовірною.
Коли ж з’явилася IP-телефонія, то ці старі протоколи залишились тими ж застарілими, у яких поле вхідного дзвінка можна підмінити. Теж саме стосується й SMS.
Шахрайство з підміною номера дуже поширений нині злочин на країні-терористці. Там наразі шахраять з підміною номерів не лише банків, а й використовують для підміни номери так званих «простых граждан», після чого останнім доводиться витрачати сили та нерви, щоб довести правоохоронним органам свою непричетність до шахрайства та видалити свій телефон з чорних списків.
«І шо? Хіба це погано? Нам їх не шкода! #ЖабаГадюку», – такою може бути ваша перша думка. Але ми про них не думаємо. Нам на них чхати. Ми думаємо зараз про нас. Справа у тому, що усе шахрайське з московщини згодом перекидається до нас. І ця схема, найімовірніше, теж не буде виключенням.
Маємо бути готовими.
Вже зараз!
У ролях:
Краб Компенсатор та Сім Сімич Звонкій
За кадром:
Байбай Гудбайкін, Безпечний Ктулху, Код да Вішну, Покращений Джі
Завантажити Епізод 05
Інші епізоди:
[01] [02] [03] [04] [цей] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА