Епізод 07. Угон сімки під час війни
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
В ідеальному світі коміксу «#ЖабаГадюку» шахраї шахраять лише один одного, і ніколи порядних громадян. В реальності кібермародери шахраять не лише «батальйон Монако», а й пересічних громадян, вимушених переселенців, біженців і навіть безвісти зниклих та полонених військовослужбовців та їхні родини.
Громадяни, що виїхали закордон
Кібермародери полюють на сімки громадян, які вимушено перебувають закордоном. Поки український телефон громадянина, що знаходиться закордоном, працює в «режимі вайбер», шахрай перевипускає його сімку та заволодіває його фінансовим номером. Оскільки месенджери продовжують працювати навіть за неактивної сімки, жертва шахрайства може тижнями не помічати, що її українська сімка вже не активна. А «угнавши» фінансовий номер телефону, шахрай отримує доступ до онлайн-банкінгу і, відповідно, коштів на карткових рахунках своєї жертви та оформлює кредити на її ім’я, привласнюючи отримані гроші.
Зниклі безвісти та полонені військові
Безпринципні та жадібні кібермародери полюють також і на сімки військовослужбовців, що потрапили у полон або вважаються зниклими безвісти. Як і у випадку з біженцями, що знаходяться закордоном, шахраї перевипускають SIM-картку військового, отримуючи у такий спосіб доступ до грошей на його карткових рахунках та оформлюючи кредити на його ім’я. Ба більше, ці нелюди ще й повідомлення шлють рідним військовослужбовця, виманюючи у них гроші за інформацію про зниклого.
Як уганяють сімку
Спосіб 1: Телефонуючи від імені мобільного оператора, кібермародери виманюють у жертви шахрайства SMS-код доступу до персонального кабінету мобільного оператора. Отримавши доступ до персонального кабінету та, відповідно, інформації, за якою мобільний оператор ідентифікує клієнта (зокрема, щодо номерів, на які він найчастіше телефонує), зв’язується з мобільним оператором телефоном та, видаючи себе за власника номера, проходить ідентифікацію та перевипускає сімку у зв’язку зі втратою телефону.
Спосіб 2: Кібермародери виманюють у власника номера, телефонуючи від імені мобільного оператора, або у мобільного оператора, видаючи себе за власника номера, PUK-код або серійний номер SIM-картки. Отримавши PUK-код або серійний номер SIM-картки, шахраї відновлюють SIM, перенісши номер на нову сімку за допомогою відповідного USSD-запиту.
Для проходження фото-верифікації для отримання кредиту, шахраї використовують біометричну інформацію, яку жертва власноруч викладає в Інтернет та соцмережі.
Щоб захиститись від угону сімки та його наслідків:
- Перейди на контрактне обслуговування фінансового номера або ідентифікуйся у мобільного оператора з використанням паспорта, зареєструйся в персональному кабінеті мобільного оператора та відключи можливість віддаленого перевипуску сімки
- За жодних обставин нікому не повідомляй SMS-коди від мобільного оператора
- Тримай в секреті PUK-код та серійний номер SIM-картки
- Не патякай багато про себе та свою сім’ю в соцмережах
- Налаштуй push-повідомлення в Дії та в разі, якщо ти не звертався за кредитом, але отримав повідомлення в Дії про перевірку або зміну кредитної історії, не гальмуючи, зателефонуй до Українського бюро кредитних історій, за номером в повідомленні, та установою, що перевіряє твою кредитну історію.
У ролях:
HRюша Галерівна, Фей Крамничний, Байбай Гудбайкін,
а також Ель Пескадор та Сюрвайрус.
За кадром:
Сім Сімич Звонкій, Семен Шконкін
та Бер Викрадайло
Завантажити Епізод 07
Інші епізоди:
[01] [02] [03] [04] [05] [06] [цей] [08] [09] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА