Епізод 13. Клікай головою!
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
У месенджеріах, мейлом або через СМС надходять повідомлення, де відправник (зчаста – знайомий) пропонує перейти за посиланням і подивитися щось «шокуюче і приголомшливе». «Оце ти жжош», «Нічого собі, 5000 гривень за 15 хвилин», «Це ти у фільмі?»… Варіантів може бути безліч. Головний принцип:
Зацікавити або налякати
- «Я тут таке знайшов про тебе! Такі фото… Переходь за посиланням, щоб подивитись».
- «Привіт! Знайшов бота, який знаходить приховані дані і фото людей. Капець, тут таке! І про тебе є інформація. Сам(а) подивись…».
- «Подивись, хто загинув у ДТП. Ти його знаєш, так шкода …».
- «Міжнародна організація роздає усім гроші – тисни на свій банк».
- «Ви порушили правила копірайту. Щоб оскаржити рішення перейдіть за посиланням і введіть логін та пароль від свого акаунту. Оскаржити рішення можна лише протягом 30 хвилин».
- «Ваш обліковий запис обмежено у зв’язку з підозрілою активністю. Щоб продовжити користуватися нашим сервісом без обмежень, необхідно підтвердити, що ви не робот…».
- «Судовий запит. Перейдіть за посиланням та надайте фінансову інформацію»
Якщо перейти за посиланням
на тебе чекає — не дочекається або фішинговий сайт, схожий на справжній банківський, наприклад, або псевдо-соцмережа, де тебе попросять ввести логін-пароль. Або ж файл з вірусом завантажиться на комп чи телефон.
Чимало поширена у соцмережах схема. Шахрай створює в Instagram закритий акаунт симпатичної дівчини і розміщує в профілі посилання на «сторінки» в інших соцмережах. «Дівчина» веде себе огидно – ображає та принижує інших користувачів. Як правило, жертви булінгу намагаються дізнатися більше інформації про булершу, заходять в її профіль і, не знайшовши нічого, клікають за вказаним посиланням. І потрапляють на фішинговий сайт соцмережі. Якщо жертва вводить свій логін та пароль, шахрай отримує контроль над її обліковим записом. Іноді зловмисники використовують й діаметрально протилежну схему — замість образ залишають компліменти або ставлять провокаційні питання, щоб заманити жертву у свій профіль
Залізна прикмета
Якщо отримане повідомлення з невідомим посиланням є неочікуваним і дуже заманливим або лячним, то з ймовірністю 99,9% можна сказати, що воно шахрайське! Тож, не варто покладатися на 0,1%.
Ще раз
Не поспішай клікати! Прочитай спочатку наступні два абзаци.
Не лякайся! Страх – це нормальна реакція, але якщо злякався, – читай пункт перший!
Нікому і нічому не вір одразу! Став під сумнів повідомлення від друзів та знайомих, банків, держустанов та соцмереж чи месенджерів, якщо вони пропонують пройти за посиланням. Краще перетелефонуй, бо можливо, акаунт друга був зламаний, а адреса сайту банку або соцмережі лише схожа на справжню.
Не переходь за посиланнями в закритих профілях, особливо там, де єдина доступна опція – це натиснути на посилання.
Будь особливо пильним і уважним, якщо після переходу за посиланням просять ввести логін-пароль. Ще раз зверни увагу на адресу сайту — у більшості випадків зловмисники розраховують саме на неуважність користувачів.
У ролях:
Краб Компенсатор, Підглядайло, Відос Втикалкін
та Гравіцапич
За кадром:
Завантажити Епізод 13
Інші епізоди:
[01] [02] [03] [04] [05] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12] [цей] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА