Епізод 15. Небезпечний рахунок
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
Це шахрайство, що народилося-виросло на росії, а нещодавно прийшло в Україну грабувати українців
Кібермародер телефонує своїй жертві і, назвавшись банківським співробітником, вимагає негайно здійснити переказ усіх коштів на свій рахунок.
Хто ж таке у здоровому глузді зробить? – спитаєш. Ніхто, звісно. Але у тому і справа, що переказують, бо шахрай дуже швидко та вправно переводить слухача в стан нездорового глузду. Як?
- Дзвінок не викликає підозри, бо жертва бачить на екрані знайомий банківський номер. Водночас підробка номера, який висвічується під час вхідного дзвінка, — це технічно нескладний в наш час трюк.
- Шахрай викликає довіру, бо, назвавшись співробітником банку, в якому обслуговується жертва, злочинець звертається до неї на ім’я-по батькові і навіть називає повний номер її платіжної картки. Це стає можливим з різних причин: витоки даних з сайтів та інтернет-магазинів, фінансових організацій, крадіжка інформації з особистих гаджетів громадян тощо. Нерідко жертви самі роздають свої персональні дані в обмін дисконтні картки та картки лояльності, беручи участь в акціях та розіграшах та викладаючи інформацію про себе у відкритих для всіх акаунтах соцмереж.
- Викликавши довіру, шахрай переходить до справи і, лякаючи тривожними обставинами, вимагає негайно здійснити потрібну йому дію. Наприклад: «Вашу картку прямо зараз намагаються почистити шахраї, тому ви негайно маєте перекинути всі гроші на безпечний рахунок банку».
- Якщо ти раптом почнеш сумніватися, то шахрай включить програму «додаткового залякування» — «представник банку» повідомить, що ти сам в усьому винен, бо десь злив свої облікові дані до онлайн-банкінгу. І тому ти ще й штраф маєш сплатити, якщо прямо зараз не зробиш те, що тобі рекомендує «банк».
Не кожна психіка може витримати такий несподіваний тиск. Багато людей, особливо людей похилого віку, ламаються і обирають «перерахувати гроші на безпечний (страховий, тимчасовий) рахунок», який звісно ж є рахунком шахрая. Повернути ці гроші майже неможливо!
Як розпізнати:
- Поспіх! Шахрай завжди вимагає зробити щось терміново. Причина може бути будь-якою, але за цієї причини потрібно буде негайно рятувати твої гроші.
- Відчуття провини та страх припинити розмову! Відчувши, що ти зіскакуєш з гачка, кібермародер почне залякувати тебе «блокуванням», «штрафами», «статтями кодексу» та іншими вигаданими дурницями.
Банки моніторять підозрілі операції за рахунками своїх клієнтів і в деяких випадках, дійсно, можуть телефонувати клієнтам щодо підозрілих операцій. Але справжньому банківському співробітнику достатньо почути, що ти не підтверджуєш або не підтверджуєш підозрілу операцію. Жодних кодів для блокування ніколи не вимагають. Жодних пропозицій щодо переказу коштів на інший рахунок не роблять!
Так шо робить?
- Припини розмову! Навіть, якщо страшно за гроші або незручно перебивати. Поклади слухавку та самостійно перетелефонуй банку за номером, що вказаний на зворотньому боці твоєї платіжної картки
У ролях:
Інстарогаміус, Сім Сімич Звонкій, Байбай Гудбайкін
та Гравіцапич
За кадром:
Завантажити Епізод 15
Інші епізоди:
[01] [02] [03] [04] [05] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12] [13] [14] [цей] [16] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА