Епізод 16. «Галочка»
#ЖабаГадюку #ШахрайГудбай
Галочка верифікації є дефіцитним символом в соціальних мережах та месенджерах, і хоч великих привілеїв цей символ не дає, бажаючих його отримати – багацько. Тому, мабуть, і склалося стійке, але хибне уявлення, що така «галочка» є запорукою справжності, надійності і безпечності позначеної нею сторінки банку, бренду або держустанови.
Так! Офіційні сторінки державних органів, благодійних організацій, банків мають бути верифікованими і містити так звану «галочку» в месенджерах та соцмережах, де вони присутні.
Наявність такої «галочки» поруч з назвою сторінки має доводити відвідувачу, що цю сторінку перевірено адміністрацією соцмережі, — і вона аж ніяк не може бути шахрайською підробкою. Теоретично це так. Але на практиці…
«Галочку» можна підробити
Тєлєґрам. В тєлєзі, щоб отримати такий «знак надійності», шахраям достатньо придбати за декілька доларів платну підписку Telegram Premium і в статусі замість емодзі-смайлика поставити символ «галочка».
Але не лише російський Тєлєґрам оснащує шахраїв «галочками».
Twitter. Ілон Маск у своєму Х-Твітері теж приторговує галочками. 8 доларів, – і будь-який шахрай майже одразу після сплати цієї смішної суми, може поставити собі «галочку» без фактичної перевірки облікового запису на справжність. «Дякую, Ілоне, дуже дякую!», – вигукнув, мабуть, на радощах не один шахрай.
Facebook та Instagram теж не оминула галочкоманія. Цукенберг підгледів у Маска та оголосив про запуск підписки Meta Verified, що продає користувачам синю галочку верифікації поруч з їх профілями в фейсбуці та інстаграмі.
Gmail. Запущені в 2023 року «блакитні галочки» верифікованих відправників, за задумом, мали захистити користувачів від фішингових атак. Наявність «галочки» мала означати, що відправника перевірено, — і користувачі можуть не турбуватися про свою безпеку під час листування. Але, на практиці, вийшло так, що зловмисники знайшли «дірку» і навчилися підробляти галочку, для отримання якої компанії мають пройти спеціальну процедуру перевірки.
Шо робить?
Якщо не бачите «галочки» верифікації поруч із назвою сторінки банку, державного органу, благодійної організацій або, простигосподи, самої «Дії» в соціальних мережах та месенджерах – тікайте з такої сторінки негайно! Вона 100% шахрайська!
Але, якщо така «галочка» є, це ще не означає, що перед вами офіційна сторінка організації.
Ще раз
Все як і з httpS: відсутність галочки у банківського чат-бота – це страшна крінжа, але й її наявність нічого ще не означає, бо шахраї вміють її підробляти. Тому радимо заходити на банківські боти та боти держорганів лише за посиланнями, розміщеними на їх офіційних сайтах!
У ролях:
Надія Э, Гравіцапич, Сім Сімич Звонкій, Підглядайло, Старий Дропнік,
Курв’єр Хуцпа та Інстарогаміус
За кадром:
Рибалайзер та Великий Компенсатор
Завантажити Епізод 16
Інші епізоди:
[01] [02] [03] [04] [05] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [цей] [17] [18] [19] [20]
і у Новій Соцмережі
#ЖабаГадюку – освітній проект Асоціації ЄМА. 2023 © Асоціація ЄМА
Антишахрайська онлайн-гра «Здолай шахрая». 2020-2023 © Асоціація ЄМА