Мошеннические атаки на персонал
Фейкові волонтери, військові та священники
Кібермародери – це істоти, для яких не існує жодних моральних обмежень, якщо мова йде про можливість ошукати когось на гроші. І нова хвиля волонтерського руху, яка виникла внаслідок повномасштабного вторгнення, стала причиною появи і нової хвилі шахрайства, яке експлуатує тему волонтерства і допомоги.
В соцмережах та месенджерах, шахраї, прикидаючись волонтерами, військовими або священниками, вводять в оману людей, заволодіваючи грошима, що збираються на ЗСУ та лікування поранених військових.
Фейкові волонтери:
Шахраї моніторять у соцмережах публікації реальних волонтерів або людей, які реально потребують волонтерської допомоги, крадуть ці пости, розміщуючи вкрадені фотографії та тексти на фейкових акаунтах, додавши свої банківські рахунки.
Відрізнити фейкового волонтера від справжнього не так вже і складно. У реальних волонтерів на сторінці обов’язково має бути чітка інформація про те, що, де і для кого буде придбано на зібрані кошти, а не просто номер картки і «мегазбір на пташки помсти для наших котиків».
Котики, пташки і помста – це дуже важливо, але, якщо ви задонатите шахраям, то котики залишаться без пташок, – і помста не відбудеться
Будьте уважні! На сторінці волонтера має бути присутня не лише чітка інформація про збір, а й детальні звіти про минулі збори (фото та відео-звіти, PDF-документи тощо).
Не соромтеся запитувати деталі про збір, просити документи, що підтверджують справжність та необхідність збору. Кібермародер найімовірніше вас одразу заблокує, а справжній волонтер поставиться до ваших питань з розумінням
Перевіряти потрібно не лише сторінку волонтера в соцмережі, але й наявну про нього інформацію в Інтернеті. Для цього підійде старий добрий Google-пошук. Додатково волонтерів-ФОПів можна перевірити через Youcontrol та Opendatabot. Також рекомендуємо групу у Facebook «Стоп Шахрайство! Рахунки фейкових зборів», – вони відслідковують збори коштів шахраями, які, користуючись викраденими фото, інформацією про людей та потребу матеріальної допомоги, збирають кошти на підставні рахунки.
Фото з волонтерської сторінки також можна перевірити через Google пошук за зображенням, або переглянувши властивості зображення (права кнопка миші). Не завадить і власна уважність та спостережливість до деталей. Наприклад, збирали на автівку, а на фото-звіті чомусь дрони.
Шахраї майже ніколи не пишуть оригінальні тексти. Тому, перевіривши текстовий контент на унікальність, можна зрозуміти звідки він. Це можна зробити знов-таки через пошук у Google або більш «просунуто» – через безкоштовні опції сервісів перевірки унікальності текстів Plag або Copyscape, які добре справляються з перевіркою унікальності текстів українською мовою.
Цікаве спостереження: псевдоволонтери, на відміну від усіх інших публічних осіб в Інтернеті, намагаються залишатися невидимими для пошукових систем і соцмереж. Щоб обдурити пошукові алгоритми, вони використовують на своїх сторінках дивні, важкочитабельні шрифти, додаючи у текст велику кількість emoji або замінюючи деякі українські літери на цифри або на схожі латинські.
Також шахраї майже не використовують групові фото, оскільки алгоритм того ж самого Facebook часто пропонує користувачам відмітити себе на фото, які опублікували інші люди
Через те, що шахраї створюють фейкові акаунти десятками, вони не витрачають багато часу на «креатив». Всі їхні об’яви і публікації виглядають так, ніби створені за одним шаблоном, в якому присутній емоційно-маніпулятивний текст типу: «Допоможіть, будь ласочка, заради б*га, усі мої рідні в окупації…» і відрізняються вони лише іменем «потребуючого».
Фейкові військові:
Не лише волонтери можуть бути фейковими. Шахраї вишукують в соцмережах і месенджерах акаунти відомих українських військових, створюючи їх копії з іменем, що відрізняється лише на одну літеру. Після цього, злочинці розсилають приватні повідомлення підписникам справжнього військового з пропозицією доєднатися до збору «на дрони», чи «на тепловізор», чи ще щось вкрай необхідне на фронті.
Буває і так, що користуючись тим, що реальні військові не завжди мають можливість слідкувати за своїми акаунтами, шахраї або «уганяють» їх, або створюють дублікати, після чого пишуть знайомим військового, друзям та побратимам повідомлення з проханням позичити гроші.
Пам’ятайте: військові не жебракують у приватних повідомленнях!
Будь-які прохання про грошову допомогу від незнайомого військового – це майже завжди шахрайство.
Якщо вам пише побратим і просить позичити гроші, — не поспішайте вірити, —зателефонуйте йому на номер, за яким ви спілкувалися раніше, та поставте йому перевірочне запитання, на яке шахрай не може знати відповіді. Наприклад: «Який позивний у кота сержанта другої роти?»
Фейкові священники:
Шахраї використовують для маніпуляцій й релігійні почуття своїх потенційних жертв. Вони вишукують в Інтернеті фотографії справжніх служителів культу, але, як і у випадку з волонтерами та військовими, використовуючи ці фото, створюють сторінки вигаданих «священнослужителів» з вигаданими іменами. Потім додають на ці сторінки привітання з усіма церковними і нецерковними святами, патріотичний та набожний контент. Після чого шахраї активно наганяють собі на сторінку інтернет-паству. Для збільшення кількості коментарів та підписників проводять різні опитування і… в решті решт просять «заради б*га, будьте милосердні, будь ласочка, допоможіть страждуючим…» або грошову допомогу на лікування дітей або військових.
Донатьте свідомо та відповідально!
Робіть донати лише якщо на 100% впевнені, що волонтер, військовий чи церковний отець – справжній, а не фейковий. Допомагайте, якщо особисто знаєте цих людей або вам їх порадили компетентні знайомі, яким ви на 100% довіряєте. В інших випадках, наполегливо рекомендуємо утриматися від переказу коштів на особисту платіжну картку.
Як перевірити волонтера, якого ви не знаєте особисто.
1. Уважно перевірте сторінку волонтера в соцмережі
- Перевірте вік профілю. Якщо профіль створений нещодавно – це явна ознака шахрайства.
- Зверніть увагу, чи присутній на сторінці власний контент, чи лише репости? Чи багато під постами коментарів і вподобайок?
- Чи присутні на сторінці групові фото та звіти про минулі збори?
- Чи є в анонсованих зборах чітка цінова пропозиція? – що, для кого, скільки коштує, де саме будуть купувати.
- Різко-емоційні маніпуляції, шаблонні тексти, дивні шрифти, велика кількість емодзі – ознаки шахрайства.
2. Чéкніть усю наявну інформацію:
- Перевірте відомості про особу волонтера: Google, Youcontrol, Opendatabot, FB-група «Стоп Шахрайство! Рахунки фейкових зборів».
- Перевірте фотографії: права кнопка миші, Google-пошук за зображенням, власна спостережливість.
- Перевірте текстовий контент: пошук у Google, сервіси перевірки унікальності Plag та Copyscape.
3. Не соромтеся ставити запитання
Не соромтесь питати посвідчення волонтера, деталі збору та цінову пропозицію, документи, що підтверджують справжність і необхідність збору коштів.
4. Не допомагайте фейкам поширюватися:
- Перевіряйте інформацію про збір коштів перед тим, як репостнути.
- Не додавайте у друзі людей, яких не знаєте особисто.
- Не погоджуйтесь на роботу з поширення оголошень у соцмережах та месенджерах.
- Не здавайте свої акаунти «в оренду».
Якщо ви не полінилися і ретельно перевірили збір коштів, – шерте та додайте текст «Збір перевірено»!
Слава Україні!
Смерть шахраям!
Корисні посилання
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Викрадач донатів“
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 09. Чéкай сайти!
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 10. Друг чи n&#@q? – Як розпізнати!
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 14. Захист донатів
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 17. Не збирай донати на pre-paid!