Мошенничество в интернет
Романтичне шахрайство
Здавалося б, жодна жінка у здоровому глузді не надсилатиме гроші чоловікові, якого вона жодного разу не бачила на власні очі. Саме так, у здоровому глузді – жодна. Але шахраї – це, у першу чергу, дуже сильні маніпулятори та майстри соціальної інженерії, які прекрасно знають жіночу психологію, швидко визначають слабкі місця і у подальшому спілкуванні тиснуть на них. Вже після декількох листів і телефонних розмов здоровий глузд жертви міцно спить. Зачарована жінка починає мислити у рамках завданих шахраєм.
Нерідко подібні злочинці представляються іноземцями, які шукають собі українську дружину. Жорстка правда у тому, що у більшості випадків ніякі вони не іноземці, а звичайнісінькі зеки – ув’язнені, що відбувають свої покарання у колоніях на непідконтрольних територіях. Часу у них багато, смартфон, Ґуґл-перекладач і обмін досвідом з «корєшами» робить їх справжніми профі цієї справи.
Романтичне шахрайство – не суто українська проблема, а дуже поширена в усьому світі тема. Але якщо в Європі, Азії та Північній Америці та Росії, жертвами, як правило, є чоловіки, то в Україні навпаки – більшість жертв жінки. Хоча, можливо, що постраждалі чоловіки просто соромляться звертатися із заявами у правоохоронні органи. Отже, поговоримо про романтичне шахрайство, жертвами якого стають саме жінки.
Гроші на квиток
У цьому випадку шахрай, назвавшись «іноземним бізнесменом», повідомляє жінці про те, що палає сильним бажанням приїхати в Україну, але так сталося, що саме зараз у нього не має кишенькових грошей на авіаквиток. «Звісно, я серйозний і багатий бізнесмен», – пояснює шахрай за допомогою Ґуґл-перекладача, – «та проблемка у тому, що у мене усі гроші вкладені у стартапи, цінні папери і нафтові ф’ючерси. Надійшли мені будь ласка 523 долари на квиток, а я тобі поверну при зустрічі».
Відрядження
Тут вже шахрай грає роль українського депутата чи можновладця.
Коли жертва вже «клюнула», злочинець пропонує жінці разом з’їздити у його робоче відрядження. Тільки одна маленька деталька: у нього квиток вже є, – держава оплачує, а от їй доведеться купити за власні гроші, бо якщо купуватиме він, то це буде корупція, зрада і відставка. Сам він нічого не оплачує, усе доручає помічникам, які все роблять. От і зараз помічники дізналися, що термін бронювання вже сплив, але знайшли якогось працівника авіакомпанії, який зголосився допомогти.
Далі шахрай дає жертві номер телефону «працівника авіаперевізника» і номер картки, на який потрібно кинути гроші на квиток. «А я тобі все поверну, як зустрінемося» – заспокоює шахрай-«можновладець». Все.
Мито на подарунок
«Люба, я так бажаю тебе побачити, що хочу зробити тобі подарунок», – пише шахрай-«іноземець», – «Я вже відправив його близько тижня тому, але сьогодні дізнався, що на вашій митниці його зупинили. Подарунок цінний, шубка норкова. Сама побачиш, але митники кажуть, що отримувачу потрібно сплатити держмито 800 грн на рахунок 1234 5678 9012 3456».
Сума здається невеликою, але якщо помножити на кількість жертв, то вистачить не тільки на цигарки, чай і долю «кума».
Кохана, я в біді!
Шахрай, що працює під легендою «служу на Сході».
Після нетривалої переписки, коли жертва вже захопилася своїм віртуальним мачо, їй телефонує «побратим» «героя» і повідомляє, що її друга важко поранено. Житиме, але терміново потрібні гроші на складну операцію. Скільки є.
Мама у лікарні
«Чого ти такий сумний?» – питає жінка у свого віртуального «друга»-шахрая. «Моя люба матуся потрапила до лікарні», – відповідає він, – «та проблема у тому, що терміново потрібні гроші на операцію, а у мене будуть тільки через два тижні».
Все просто. Яка потенційна невістка не допоможе потенційній свекрусі на прохання потенційного чоловіка.
СМС у гори
У цій схемі шахрай видає себе за спортсмена-альпініста, що поїхав підкоряти восьмитисячники. «Тому», – каже він перед від’їздом, – «будемо спілкуватися sms-ками на спеціальний номер, бо, сама розумієш, там роумінг дорогий і Інтернету немає».
В результаті таких от любовних SMS з рахунку закоханої жінки списується ду-у-уже велика сума за SMS на короткий номер. А «альпініст сидить собі на шконці у СІЗО непідконтрольних територій, підкоряє жіночі серця і мізки та посміхається.
Робота студентам
Тут шахраї працюють вже, як правило, із молодими дівчатами, студентками. Підкотивши до них у соцмережах, влаштовують реальне побачення з цукерочками і шампусіком, а потім, між іншим пропонують трохи підзаробити. Робота не складна, досвід не потрібен, навчанню не завадить – «тобі будуть надходити гроші на картку, а ти – лише знімай у банкоматі, або перераховуй далі на картку, номер якої я тобі дам».
Заробіток триває не довго, після чого у житті дівчини раптово з’явиться слідчий, який ставить неприємні питання про відмивання брудних грошей.
Рекомендації:
Шановні жінки! Кохання з першого погляду на фото і райдужні перспективи – це звісно добре, але і голову втрачати не потрібно. Вона вам ще знадобиться.
І щоб не потрапити у лапи шахраїв та не втратити ваші гроші рекомендуємо:
⦁ Шахраї займаються масовою розсилкою, тому має насторожувати безособове повідомлення, без будь-яких деталей вашого профілю;
⦁ Ніколи не реагуйте на емоційні провокації, на кшталт «мама в лікарні», «терміново потрібно», тощо;
⦁ Перевіряйте анкети та фото за допомогою Ґугл. Висока ймовірність, що фото крадене вже десь засвітилося;
⦁ У жодному разі не надсилайте будь-які приватні, а особливо інтимні, фото чи відео. Велика ймовірність стати об’єктом шантажу;
⦁ У разі пропозиції купити квиток – запропонуйте вашому віртуальному другові надіслати вам копію паспорту, а ви на це ім’я і купуйте йому квиток;
⦁ Якщо мова про «подарунок» із закордону – самостійно зверніться на митницю і дізнайтеся що і куди потрібно платити;
⦁ Покличте спілкуватися у відео-месенджер;
⦁ Прискіпливо перевіряйте «кандидатів». Диявол криється у дрібницях. Ввімкніть свого внутрішнього підозрілого слідчого. Слухайте уважно. Можливо помітите несходження у розповідях вашого віртуального друга. Наприклад, пише про великий дім, а у розмові називає квартирою, тощо;
⦁ Ніколи! Ніколи не надсилайте гроші! Навіть якщо пройшов усі інші перевірки.
Ці поради далеко не вичерпні, але принцип ви зрозуміли: «Не можна довіряти незнайомим дядям! Ніколи! Яку б смачну цукерочку вам не запропонували».