Мошенничество в интернет
Шахрайські та фішингові сайти. Аналіз, тренди та рекомендації для клієнтів, 2022/2023
У 2022 р. Асоціація «ЄМА» у співробітництві з чеським підрозділом компанії ThreatMark (США) заблокували на рівні реєстраторів 568 активних фішингових та шахрайських сайтів в українському сегменті Інтернет, націлених проти споживачів фінансових послуг.
Для порівняння у 2021 р. Асоціацією «ЄМА» було заблоковано 215 доменів.
- Найчастіше як приманку шахраї використовують грошові виплати від держави, міжнародних організацій, відомих українських компаній та банків.
- Зростання кількості фішингових сайтів пов’язане з дедалі більшим поширенням схеми виманювання у банківських клієнтів облікових записів до онлайн-банкінгу, після чого з їх карткових рахунків знімаються гроші та на їх ім’я оформлюються онлайн-кредити.
- В 2022 р. зросла кількість виявлених фейкових застосунків у Google Play та App Store, більшість з яких рекламуються як застосунки для реалізації залишків палива за низькими цінами та застосунки для отримання грошової допомоги від держави та міжнародних організацій. Також збільшилася кількість фейкових банківських чат-ботів у Telegram, що виманюють карткові реквізити та облікові записи до онлайн-банкінгу.
- Фішинг залишається найбільш масовою загрозою для українських користувачів Інтернет, і його масштаби неухильно зростають. Саме фішингові сайти становлять 88% заблокованих ресурсів кібермародерів. Решта 12% припадають на шахрайські інтернет-крамниці, шахрайські схеми заробітку, шахрайство з «інвестиціями» та наданням послуг, в результаті яких у громадян виманюються гроші, та сайти зі шкідливим ПЗ.
Ландшафт онлайн-шахрайства під час війни
Кібермародери теж люблять бренди. Паливна субсидія від ОККО, приз 5000 гривень від Київстар, грошова субсидія розміром 3000$ від АТБ… – під приводом роздачі великих грошей від імені відомих українських компаній кібермародери виманюють у громадян гроші, реквізити платіжних карток та облікові записи до онлайн-банкінгу.
Найулюбленіші бренди кібермародерів у 2022 р.: єДопомога, Дія, ПриватБанк, Ощадбанк та OLX.
Заблоковано!
Протягом якого часу після виявлення було заблоковано шахрайський сайт
Країни походження реєстраторів
Основними країнами походження реєстраторів є США (49,1%) та росія (23,6%), що відповідає світовому тренду.
57,8% шахрайських ресурсів використовують зворотній проксі для сайту від американського сервісу Cloudflare, який допомагає бізнесу захистити свій сайт від атак, а шахраям – заховати свого реального хостинг-провайдера, щоб затягнути блокування шахрайського ресурсу.
Надзвичайно, але факт: Найбільш абузостійким реєстратором та хостером шахрайських ресурсів, тобто таким, що не реагує на «абузи» (скарги), став не російський сервіс, а вітчизняний – Хостинг-Україна. 242 скарги, що були направлені до Хостинг-Україна у 2022 році, залишилися без відповіді та реакції з боку сервісу.
Toп
Tоп-10 TLD
В ТОПі улюблених шахрайських TLD – ті, на яких відсутні обмеження під час реєстрації: «топова» доменна зона .top (24,6%), найпопулярніша зона світу .com (20,1%) та універсальна доменна зона .site
Раніше популярна у шахраїв доменна зона .ru втратила свою привабливість, ставши ознакою шкідливого ресурсу, – її в 2022 р. використовувало лише 1,7% шахрайських сайтів.
Топ-10 провайдерів та сервісів публікації
Топ-10 реєстраторів
Рекомендації для громадян
- Завжди перевіряйте веб-сайти, якщо йдеться про гроші, карткові реквізити та облікові записи. Для перевірки використовуйте безкоштовний функціонал CheckMyLink, який за лічені секунди перевірить сайт на шахрайство та віруси.
- Будьте пильними, навіть завантажуючи програми з офіційних сторів – App Store та Google Play. А саме, обов’язково перевіряйте, хто є автором застосунку та чи має він відношення до реального бренду; уважно вивчайте відгуки, – нерідко саме там можна зустріти попередження щодо шахрайства. Найбезпечніше завантажувати мобільний застосунок за посиланням на офіційному сайті компанії, яка є його власником.
- Щоб відрізнити справжній чат-бот у Telegram від фейкового, використовуйте інструмент для перевірки чат-ботів на сайті https://dovidka.info/. Найбезпечніше переходити у чат-бот за посиланням на офіційному сайті компанії, яка є його власником.
Здолаємо шахраїв разом!
З питань аналітики та блокування шахрайських сайтів
звертайтесь до Раїси Федоровської
[email protected], +380 50 390 10 26