Мошенничество в интернет
Шахрайство 3 в 1: Як під виглядом допомоги українцям нас тричі обманюють кібермародери
Сьогодні ми розкажемо про гібридну шахрайську схему, замасковану під проєкт допомоги українцям, що постраждали від війни. Ця схема працює вже більше півроку і, незважаючи на те, що якірний шахрайський сайт проєкту та Facebook-акаунти коментаторів-ботів вже не раз блокувались, шахрайська платформа пожертвувань продовжує функціонувати та обманювати і тих, хто донатить, и тих, кому донатять.
Ця нібито благодійна ініціатива, що «допомагає українцям та вимушеним переселенцям звертатися за фінансовою підтримкою напряму до людей з усього світу», називається Support Ukraine (Підтримай Україну). Так, для отримання допомоги від потенційних інвесторів кібермародери пропонують зареєструватися на якірному сайті проекту https://uappl.org/, вказавши своє ім’я, електронну адресу та контактний номер телефону.
– Ну, і в чому ж полягає шахрайство? – запитаєте ви.
– Диявол криється в деталях, читайте далі…
Окрім реєстрації на якірному сайті проєкту претендент на фінансову допомогу має:
- створити обліковий запис на криптобіржі Binance та надати дані криптогаманця;
- зняти та надіслати відеоролик про себе тривалістю 30-60 секунд;
- запросити своїх друзів, які також постраждали від війни
Дві перші вимоги необхідно виконати, щоб знайти «потенційних інвесторів», третю – зрозуміло, щоб допомогти ближньому.
Потому кібермародери публікують відео у TikTok-каналі проекту та додають QR-код, сканувавши який, всі небайдужі до людського горя можуть пожертвувати якусь суму у крипті. Так в чому ж криється підступний диявол?
Let’s count the ways…
Інформація про організаторів та команду проєкту на якірному сайті відсутня. Ні контактів, ні фізичної та юридичної адреси, ні посилання на акаунти в соціальних мережах, ні банківських реквізитів, ні звітності щодо своєї діяльності перед благодійниками, ні, навіть, фейкових відгуків тих, хто вже отримав грошову допомогу, – нічого цього на якірному сайті проєкту не має. На додаток власник веб-сайту ще й приховує свою особу за допомогою платної послуги.
Інформація про проект поширюється через коментарі ботів під популярними дописами волонтерів, міжнародних організацій та ЗМІ у Facebook. Всі фейкові акаунти, з яких ведеться агітація за «благодійний» проект Support Ukraine, зареєстровані у Facebook в червні 2022 року та створені як під копірку: іноземні прізвища, однотипні фото, білі комірці, дописи про війну, культуру та події в Україні українською мовою. До речі, непогана емуляція дій живого користувача, – з першого погляду може здатися, що сторінку веде жива людина з власними уподобаннями, тільки-но уподобання та інтереси у всіх ботів – однакові. Та й дружать вони лише з іншими ботами, – аж моторошно стає від перегляду однотипних фото їх «друзів». Але коли боти агітують за благодійний фонд, їх зразкова-показна українська мова перетворюється на текст, перекладений через програму-перекладач, у якого є проблеми з відмінковими та чисельними закінченнями: «допомога надходять», «звертаються за матеріальна допомога», «якщо ти хочеш допомогти, надішліть повідомлення тут», «які звертаються за фінансовою», «Проекто UAPPL»…
Для отримання грошової допомоги не потрібно підтверджувати, що претендент на допомогу є українцем. Сканкопію паспорта, на відміну від відео, не вимагають, тому допомогу може отримати кожен…
Спойлер: навіщо паспорт, якщо претендент надає свої біометричні дані?! (риторичне питання)
Реєстрацію для отримання фінансової допомоги замасковано під проєкт для українських біженців, який, дійсно, проводила криптобіржа Binance. Але зараз цей проєкт завершено й отримати допомогу неможливо.
«Шахрайство 3в1» полягає в тому, що кібермародери обманюють нас тричі, а саме:
- Претенденти на фінансову допомогу ніякої допомоги в цьому проєкті не отримують.
- Кібермародери отримують доступ до легальних, зареєстрованих на реальних людей та верифікованих рахунків на криптобіржі.
- Кібермародери отримують біометричну інформацію, що буде використана для обману біометричних систем доступу, заснованих на розпізнаванні обличчя та голосу, що вже застосовується деякими прогресивними банками, платіжними та електронними сервісами.
І вкраденими у вас грошима, і вкраденим у вас криптогаманцем, і вкраденою у вас біометрією кібермародери будуть користуватися на свій розсуд, у своїх шахрайських схемах і, як ви вже зрозуміли, не на вашу користь.
Рекомендації для користувачів:
- If you want to help Ukraine with specific needs (defense and demining, medical aid, or rebuilding Ukraine) and make a donation, go to the official platform United24. It was launched by the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy as the main venue for collecting charitable donations in support of Ukraine. The official platform protects you from delays, intermediaries, and fraud.
- Якщо ви постраждали від російської агресії та потребуєте допомоги, залиште заяву на допомогу від волонтерів на офіційній сторінці платформи єДопомога. Будьте уважні: єДопомога-сайт лише один – edopomoga.gov.ua
Здолаємо кібермародерів разом!