Мошенничество в интернет
Шахрайські розсилки «Вам посилка»
Kовідний період 2020-2021 років серйозно змінив наше ставлення до онлайн-покупок. Абсолютна більшість людей відчула зручність онлайн-замовлень і регулярно здійснює онлайн-покупки. Тому, коли напередодні Різдва шахраї вирішили скористатися нагодою ажіотажу навколо онлайн-покупок, — і українцям стали надходити SMS-повідомлення про нібито неможливість доставки посилки, — ця шахрайська схема спрацювала.
Коротко про суть схеми:
Злочинці відправляють SMS-повідомлення від імені поштових операторів, реально існуючих або міфічних, як наприклад, «Пошта України», про неможливість доставки посилки через «неправильну адресу» або її «відсутність». Для виправлення інформації пропонують перейти за посиланням на фейковий (фішинговий) сайт поштового оператора, де під приводом «оновлення адреси» і «повторного відправлення» виманюють карткові реквізити та іншу конфіденційну інформацію.
Пильність жертв цього шахрайства заколисує той факт, що вартість так званого «повторного відправлення» становить чисто символічну суму – 9 або 11 гривень. Не розуміючи, що це за посилка, жертва не переймається такими «дрібницями» як десяток гривень, забуваючи або просто не усвідомлюючи того, що сплачуючи ці «копійки», вводить на шахрайському сайті реквізити платіжної картки, банківський SMS-код, номер телефону і…, — десяток гривень з карткового рахунку не списуються, натомість, за карткою проходять шахрайські списання на набагато більші суми, наприклад, через Apple Pay у Мексиці.
Вангуємо:
Незважаючи на те, що цей вид шахрайства має ознаки сезонного, а сезон (новорічні свята) вже давно закінчився, – не варто розслаблятися. Досвід інших країн (Польщі, Іспанії, Ірландії тощо) демонструє, – шахрайство із «доставкою» продовжуватиметься і навесні, і у літній, і в осінній періоди.
Ймовірно, він поступово мутуватиме, як це вже сталося на кацапії, де шахрайські посилання ведуть вже не на «лівий» сайт поштового оператора, а на шкідливий мобільний застосунок, який жертва встановлює за посиланням собі на телефон. Після чого застосунок викрадає карткові реквізити, які жертва сама туди вводить, та банківські паролі, бо застосунок отримує доступ до SMS-повідомлень на її телефоні.
Тож, провідні шахраєзнавці і безжалісні шахраєборці наполегливо рекомендують не розслаблятися, а бути пильними!
Наполегливо рекомендуємо:
1. Відстежуйте посилку на офіційному сайті або у застосунку поштового оператора
Для відстеження посилки не використовуйте посилання з повідомлення про надходження посилки!
2. Перевіряйте правильність URL-адреси сайту перед введенням конфіденційних даних
Справа у тому, що у більшості випадків фішингові сайти можна розрізнити одразу, лише уважно подивившись на адресу сайту у браузері. Наприклад: www.postaukr.life – очевидно, шахрайський сайт, зроблений шахраями з московії. «Пошта України» – це ж просто, тупа калька з «почта рассссєі», і ліниві руzzо-шахраї навіть не заморочилися перевірити, чи існує поштовий оператор з такою назвою в Україні.
3. Для профілактичної антишахрайської «імунізації» радимо вам прямо зараз витратити півгодини і зіграти в антишахрайську онлайн-гру «Здолай шахрая», здолавши, у першу чергу , віртуальних шахраїв, які навчать вас розпізнавати фішингові сайти: Одноокий Х10, Рибалайзер, Ель Пескадор, Рибалка Звичайний