Мошенничество в интернет
Шахрайство з грошовою допомогою
В месенджерах та соцмережах кібермародери під виглядом міжнародних організацій, соціальної платформи «єДопомога» та порталу державних послуг «Дія» пропонують постраждалим від війни громадянам отримати грошову допомогу та заманюють на фішингові сайти, де викрадають облікові записи користувачів онлайн-банкінгу, карткові реквізити та, як результат, кошти з рахунків
Цілком зрозуміле бажання постраждалих від російської агресії людей отримати грошову допомогу, але вкрай важливо бути пильним, бо неуважність і легковірність призводять до вкрай неприємних фінансових наслідків.
Як все відбувається?
Для отримання допомоги вам пропонують перейти за наданим посиланням, обрати банк та увійти у свій онлайн-банкінг. Насправді посилання веде на фішинговий сайт, що імітує обраний онлайн-банкінг, тому після введення логіну та паролю вони попадають до кібермародерів, які, отримавши доступ до банківських рахунків жертви, знімають все до копійки та ще отримують на її ім’я онлайн-кредити.
Посилання з реклами «допомоги» приведе вас прямісінько в лапи кібермародерів
Будьте уважними! Перевіряйте сайти, на яких ви збираєтеся ввести свої персональні дані, паролі, карткові реквізити. Для перевірки сайтів використовуйте функціонал CheckMyLink , який за лічені секунди безкоштовно перевірить сайт на шахрайство та віруси
Кібермародери на «Тєлєзі»
Абсурдно виглядає пропозиція отримати державну допомогу в Telegram, Viber або WhatsApp, але саме там пропонують отримати допомогу шахраї, – і люди ведуться.
Грошову допомогу не оформлюють у месенджері
Усі онлайн-послуги, що стосуються виплат від держави та міжнародних організацій, можна отримати лише на порталі та в застосунку Дія, який потрібно завантажити лише з офіційного порталу Дія.
Якщо хтось пропонує вам отримати грошову допомогу через чат-бот, — це шахрайство!
Крізь терня до втрати грошей
Якщо ви все ще вірити у те, що на Тєлєґрамі вам дадуть держдопомогу, то шахраї спочатку запропонують вам «пройти перевірку» і підвередити: чи є вам 16 років, чи ви, дійсно, проживаєте в Україні, і чи ви, раптом, не росіянин… Але щоразу, коли ви будете натискати «підтвердити», вам буде запропоновано підписатись на новий Тєлєґрам-канал.
Самі ці канали наразі можуть бути цілком безпечними або навіть, в певних колах, відомими. У такий спосіб кібермародери накручують підписників та розкручують нові канали, які в майбутньому, коли попередній шахрайський канал буде заблокований, «вийдуть йому на заміну» та раптом змінять свій контент на шахрайський.
Якщо ви не клюнули на гачок і не пройшли до кінця «тернистий» шлях отримання грошової допомоги з підпискою на нескінченні шахрайські канали-«заготовки», то кібермародери так просто від вас не відстануть.
Спочатку будуть нагадувати, а потім – лякати, надсилаючи у месенджер «останні попередження» та інші страшилки.
Як захиститися
1. Уважно перевіряйте URL-адресу сайту, — різниця Є!
http://diia.gov.me/ ≠ https://diia.gov.ua/
https://nexxt.pw/ ≠ https://next.privat24.ua/
2. Повідомлення «Увага! Цей ресурс становить загрозу» рятує ваші гроші
Без жодного сумніву закривайте сайт, якщо бачите повідомлення на червоному екрані «Увага! Цей ресурс становить загрозу». Це — 100% шахрайський сайт. Не використовуйте VPN, щоб обійти цей «захист від дурня»
Корисні посилання
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Надія Э.”
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Рибалайзер”
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Сирний Ґава”
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Краб Компенсатор”
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Великий Компенсатор”
Антишахрайська онлайн-гра “Здолай шахрая!” – Шахрай “Одноокий X10”
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 03. Чéкай лінк!
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 12. «Держдопомога» у Тєлєґрам!
#ЖабаГадюку (антишахрайський комікс) – Епізод 18. Захист від дурня