Мошенничество в интернет
Вас спіймали? – Не мовчіть!
На сьогодні в мережі існує безліч сайтів, якими ми активно користуємось для сплати товарів чи послуг. Через зручність і легкість проведення операцій, частина користувачів просто ігнорує етап перевірки безпечності сайту, щоб впевнитись у гарантіях якісного проведення платежів. Найпростіший спосіб для початку – почитати відгуки.
Однак, на жаль, у більшості випадків, шукати інформацію про сайт користувачі починають вже після того, як стали жертвами шахрайства, а кошти було перераховано на невідомий рахунок чи номер мобільного. Вже після цього постраждалі, як правило, на різних форумах і сайтах у мережі залишають негативні відгуки та історії про те, як їх безсоромно надурили. І попри таку активність в публічній площині, із заявами до Кіберполіції звертаються одиниці. Хоча заповнення онлайн-заяви займає стільки ж часу як і написання коментаря чи відгуку.
«Переводят деньги не на карту, а на мобильный неизвестного. Примерно месяц назад хотела перевести деньги с мобильного счета на банковскую карту. Деньги со счета были сняты, но на карту не пришли. Оператор киевстар подтвердил платеж. Консультант по вопросу банковской карты не подтвердил переход средств. В ходе операции на мошенничесской платформе пришло оповещение о том, что средства успешно отправлены на мобильный номер телефона оператора мтс».
https://marker.org.ua/base/fake-sites/entry/2020/01/08/mobilpay-com-ua
Одним із шахрайських сайтів, який нещодавно почав використовувати нову «тактику боротьби», є mobilpay.com.ua. Він працює під виглядом онлайн-обміннику і має безліч сторінок-клонів. Ось деякі з них: https://mobilpay.com.ua, https://moblpay.com.ua, https://mobi-dengi.com, https://bux1.org, https://mobil-plategy.com, https://paytransfer.com.ua, http://mobll.club, https://pay5.org, http://mobilochka.ks.ua, http://ross.biz.ua, https://tradevisa.net, http://work-trud.space
«Кидал с лайфа на приват 950 грн, не дошли, поддержка не отвечает, письма вообще игнорят, так что люди не лезьте в эту контор».
https://otzyv.biz.ua/testimonials/mobi-dengi-com-mobilnye-dengi-otzyvy-klientov/
«Будьте внимательными, кому доверяете свои деньги! Лохотрон!
ДОСТОИНСТВА: Хитрый дизайн и простота действий,которая не дает задуматься над тем,что это развод
НЕДОСТАТКИ: Свои деньги вы обратно никогда не получите
Здравствуйте! Не так давно мне стало нужным перевести некую сумму со своего мобильного номера на банковскую карту. Проблем бы ни было, используй я оператора связи “Киевстар”, поскольку у них есть данная стандартная функция. Поскольку я же выбрал Vodafone, мне предстояло искать альтернативный выход из данной ситуации. Введя в гугле запрос “как перевести деньги с телефона на банковскую карту”, мне мигом же подтянуло сайт bux1.org . Доверчивый дизайн, отзывы (боты), пару видеороликов на ютубе… На первый взгляд подвоха нету. Идея поискать отзывы о компании на форумах сразу никак не возникает, а зря! Посмотрев видеоролики, я решил прочесть комментарии к ним, и вот что я заметил:все комментарии к видео были датированы одним числом! Сомнения не вызывает? Я тут же заметил не состыковку, ведь обычно такие отзывы попросту накрученные! И тут я оказался прав, прочитав реальные отзывы от реальных людей».
https://otzovik.com/review_7520750.html
У якості прикладу, ми вказали лише декілька коментарів від постраждалих громадян. Є ще багато прикладів обурених коментарів від постраждалих громадян:
https://www.otzyvua.net/sayt-moblpaycomua/review-1055832
https://www.otzyvua.net/sayt-moblpaycomua
http://rubezhnoe.com/faq/quest65.html
https://www.telefonnyjdovidnyk.com.ua/nomer/0997418788
https://www.otzyvua.net/sayt-moshennik-httpspaytransfercomua
https://www.otzyvua.net/sayt-moshennik-httpspaytransfercomua/review-988397
https://kurs.expert/ru/obmennik/bux1.org/feedbacks.html
https://kurs.expert/ru/obmennik/mobi-dengi.com/feedbacks.html
https://www.otzyvua.net/mobi-dengicom
https://otzyv.biz.ua/testimonials/mobi-dengi-com-mobilnye-dengi-otzyvy-klientov
http://otziv.net/mobidengicom-mobilnye-dengi
https://otzovik.com/reviews/bux1_org-onlayn_obmennik_elektronnih_valyut
https://www.otzyvua.net/mts-mts/review-415370
https://www.otzyvua.net/mts-mts/review-577251
Спільно з 1+1 media, разом із якими у жовтні 2019 р. підписали Меморандум про співробітництво, протягом останніх 18 місяців нами ведеться боротьба з шахрайством в інтернеті. За цей час ми виявили та заблокували 12 подібних шахрайських сайтів-клонів. Неодноразово ми писали про них, вносили до Чорного списку та навіть присудили нагороду шахрайському сайту «За найпекельніший дизайн». І треба сказати, що «дизайн» вони таки переробили, хоч нагороду і не забрали. Нещодавно зловмисники з mobilpay.com.ua. вирішили написати нам самі, намагаючись вести боротьбу за захист своїх прав. На поштову скриньку 1+1 media прийшов лист зі звинуваченням у «спробі придушення малого бізнесу» та погрозами вирішити проблему юридично. Ознайомитись з листом можна нижче:
А що ми відповіли на листа вище?
Заяви є.
Попри дійсно малу кількість звернень наших громадян до Кіберполіції, все ж онлайн-заяви надходять, хоч і замало.
Ось деякі зі скарг, які надійшли до нас завдяки функції «Заявити про інцидент»:
Крім цього, на даний момент на адресу Департаменту кіберполіції Національної поліції України надійшло 12 скарг про шахрайські дії на веб-ресурсах: moblpay.com.ua (2 звернення), mobil-plategy.com (2 звернення), mobi-dengi.com (1 звернення), bux1.org (7 звернень).
Проаналізувавши отримані звернення, Кіберполіція встановила, що заявники, виконуючи вказівки на сайті, здійснювали грошові перекази з власного мобільного рахунку на банківську картку. Але в наслідок використання зловмисниками технології підміни номеру отримувача, гроші, які списувалися з мобільного рахунку на вказану банківську картку не потрапляли, а зараховувалися на картку шахрая.
За інформацією лише одного платіжного сервісу, який шахраї протягом 54 діб (з 01.09.2019 по 24.10.2019) використовували для виводу коштів, вкрадених через сайт moblpay.com.ua, чистий прибуток злочинців склав більше ніж 120 000 грн. А спроб зняти гроші з карток жертв було зроблено на більш ніж 1 мільйон гривень! Слідство триває. Збір заяв постраждалих продовжується. 1 мільйон гривень!
Повчальний підсумок
Ми б хотіли, аби наші громадяни зрозуміли, що часто робота Кіберполіції по виявленню і затриманню організаторів шахрайських сайтів виявляється даремною, адже потерпілі не написали заяв, що передбачається процедурою і дійсно є необхідністю. Боротьба з шахрайством в онлайн повинна вестись з обох боків і вимагає спільних зусиль. І формула «якби захотіли, то усіх давно пересаджали» насправді не працює.
У цьому випадку складається абсурдна ситуація: величезна кількість людей щоденно пише коментарі на сайтах та в соцмережах про те, що їх ошукали, Асоціаця ЄМА та 1+1 media спільними зусиллями виявляють і блокують шахрайські сайти, а заяв від постраждалих – одиниці. Виходить, що ми боремося з «неіснуючою» загрозою, яка насправді щодня завдає шкоди людям, але «де юре» постраждалих не має.
Тому ми звертаємось і наполегливо просимо, якщо ви постраждали – не мовчіть!
Звертайтесь до Кіберполіції!