АМКУ надав дозвіл Mastercard та Visa на зменшення комісії інтерчендж
Асоціація вітає рішення Антимонопольного комітету України, який дозволяє компаніям Mastercard та Visa зменшити розмір внутрішньодержавних міжбанківських комісій (Інтерчендж або IRF). Комітет повідомив про це на своєму офіційному сайті 11 листопада 2021 року.
Комітет встановив, що заявлені узгоджені дії не призведуть до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції на товарних ринках України. Тож учасникам Меморандуму було надано дозвіл на його реалізацію.
Узгоджені дії зі зменшення міжбанківських комісій здійснюються в рамках Меморандуму про сприяння конкурентному платіжному ринку, який буде реалізовано Mastercard, Visa та Національним банком України. Як зазначають підписанти Меморандуму, його метою є покращення ефективності та розширення сфери застосування безготівкових карткових платежів.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до Меморандуму, зниження до ˂ 1,20 % граничного розміру ставок внутрішньодержавних міжбанківських комісій в Україні відносно споживчих платіжних реквізитів відбудеться з наступного робочого дня після сплину 14 календарних днів від дати отримання дозволу АМКУ відповідно до закону про конкуренцію.
Наступні етапи зниження відбуватимуться починаючи з 01.07.2022 – ще до ˂ 1,00 % та починаючи з 01.07.2023 – ще до ˂ 0,90 %.
Чому АМКУ надав дозвіл на реалізацію Меморандуму:
- позитивний ефект узгоджених дій полягає у збереженні обсягу безготівкових розрахунків та потенційному збільшенні кількості трансакцій із використанням платіжних карток.
- здійснення узгоджених дії матиме позитивний ефект, а саме: сприятиме удосконаленню придбання та реалізації товарів, розвитку малих та середніх підприємців, економічному розвитку України.
- заплановані узгоджені дії спрямовані на визначення ефективного розміру ставок міжбанківської комісії (інтерчейндж), що дасть змогу усім учасникам ринку належно приймати участь у ринку безготівкових платежів, а саме: зниження ставок стандартної внутрішньодержавної комісії та встановлення їх на такому рівні, що продовжить підтримувати баланс між інтересами банків-емітентів та банків-еквайрів та, як наслідок, держателів карток та торгово-сервісних підприємств;
- у разі зниження платіжними системами розміру міжбанківських комісій, банками-еквайрами буде знижено тарифи на послуги еквайрінгу для торговців, що в свою чергу можуть знизити ціни на товари та послуги;
Результати опитування АМКУ суб’єктів господарювання, на яких впливатиме підписання Меморандуму: банківські установи, торгово-сервісні підприємства, НБУ:
- Більшість банків відзначили достатність конкуренції на ринку послуг карткових платіжних систем. Конкурентами учасників узгоджених дій на даний момент є: платіжна система «Простір», компанія «Union Pay International», компанія «JCB International Co., Ltd.», «American Express». Також НБУ повідомив, що 26 березня 2021 року ним було зареєстровано внутрішньодержавну карткову платіжну систему «PaySystems» (ТОВ «Укркарт»), що на даний момент свою діяльність не розпочала.
- Стратегією розвитку фінансового сектору України до 2025 року передбачено створення Національним банком Системи миттєвих платежів, що надаватиме клієнтам можливість здійснювати оплату товарів та послуг безпосередньо з банківських рахунків без використання платіжних карток за тарифами, подібними тарифам СЕП НБУ.
- торгово-сервісні підприємства не надали заперечень щодо здійснення запланованих узгоджених дій.
Раніше Асоціація ЄМА повідомляла про спільну заяву Ощадбанк, Приватбанк та Райффайзен Банк щодо намірів зменьшити міжбанківську комісію.
В травні 2021 року Mastercard та Visa підписали меморандум про сприяння конкурентному платіжному ринку в Україні з Національним банком України, яким передбачалося поступове зниження ставок interchange протягом наступних двух років.