Новини платіжного ринку від ЄМА
Пропозиції надавачів платіжних послуг щодо врахування особливостей посиленої автентифікації (SCA) при використанні користувачами Apple Pay, G-Pay передано до Національного банку України. Про цю та інші новини ви можете прочитати в “Новинах платіжного ринку від ЄМА”, де ми двічі на місяць публікуємо коротку вижимку головних новин платіжної індустрії, щоб ви не пропустили нічого важливого
#ті_самі_підсумки
GR, PR ТА КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ
1. До регулярних зустріч підгрупи з розробки специфікацій Open API Group залучено представників IT безпеки банків. Обговорені питання платіжних ризиків в відкритому банкінгу.
2. На запрошення А. Дубаса для Асоціації Українських Банків Олександр Карпов підготовлено доповідь на тему “Open Banking: продукти, вимоги, ризики, timeline”.
3. Проведено обговорення з МС та Visa актуальних питань посиленої автентифікації при застосуванні токенів та гаманців.
4. З урахуванням планового повернення НБУ до контролю застосування SCA опрацьовано пропозиції учасників ринку та питання до НБУ (вкладка питання 24 року) для врахування критичних пропозицій до Положення No58 щодо КЕП, УЕП, транскордонних операцій та платіжних токенів — оцифрованих платіжних інструментів.
5. Відбулася зустріч з вертикаллю нагляду НБУ (департаменти інтегрованого нагляду, фінмону та куратор), на запит НБУ підготовлено та надано пропозиції щодо питань протидії платіжному шахрайству та забезпечення виконання вимог Закону України “Про платіжні послуги”.
6. Узгоджено нові доповіді, які почуєте 24 квітня 2024 р. на XXIV Payments & Security EMA Conference: 25 років разом!, а саме:
- Ольга Лобайчук (НБУ): “Системна протидія платіжному шахрайству та захист клієнтів: законодавчі ініціативи та наглядові дії регулятора”.
- Тетяна Ніколенко (Payforce): “Фінтех революція: IT-платформа з 50+ модулями для створення необанку”.
- Edgars Bremze ( TietoEVRY), раніше, керівник в ЦБ Латвії, який запустив миттєві платежі з доповіддю “Миттєві платежі та API-банкінг: ключ до успішного майбутнього України”.
ANTIFRAUD ДЛЯ ГРОМАДЯН
1. У першій половині березня заблоковано на рівні реєстраторів та хостерів 10 шахрайських сайтів: фішингові банківські сайти, фішингові сайти маркетплейсу, телекомунікаційної компанії, Microsoft Outlook, фішингові сайти грошової допомоги та шахрайська букмекерська контора.
2. Проведені уроки з кібербезпеки з використанням онлайн-гри “Здолай шахрая” у 25-ти навчальних закладах, зокрема у Львівському національному університеті імені Івана Франка, Українській школі в евакуації (Словаччина) тощо. У березні онлайн-гру “Здолай шахрая” повністю пройшли, здолавши всіх ігрових шахраїв, 1222 гравців. Станом на сьогодні, за допомогою онлайн-гри “Здолай шахрая” 65598 громадян поліпшили свої навички з платіжної безпеки та кібергігієни.
3. Запущено 2-хвилинний відеоролик про шахрайство на платформі онлайн-оголошень, який набрав 350 000+ переглядів в TikTok.
4. Консультації громадян: 52 громадянина, які повідомили про платіжне шахрайство телефоном або через функціонал “Заявити про інцидент” у другій половині березня, було проконсультовано щодо подальших дій.
ANTIFRAUD ДЛЯ ЧЛЕНІВ ЄМА ТА ДЕРЖАВИ
1. 19 березня на запрошення IBM Security Заступник Директора, Керівник ФБР і К Олеся Данильченко відвідала захід IBM TechXchange, який було проведено в офісі IBM в Києві. Спікери IBM проаналізували можливості використання штучного інтелекту для потреб SOC, актуальні кіберзагрози та аналіз європейського законодавства в галузі кібербезпеки. В кулуарах обговорили проблеми галузі та перспективи співпраці по розвитку ЄМА напрямку Security Operations Center в Україні.
2. 20 березня на запрошення Голови Державної спеціальної служби транспорту генерал-майора Бондара Богдана Володимировича Заступник Директора Асоціації, Керівник ФБР і К Олеся Данильченко відвідала офіс ДССТ, де обговорили з колегами питання розвитку міжнародного партнерства, перспективні напрямки якого були виявлені за результатами презентації промо-відео про розмінувальну діяльність служби на саміті Future of Ukraine у Стокгольмі.
3. Співробітники Асоціації підготували програму та матеріали до семінару з актуальних питань розслідувань платіжного шахрайства, який буде проведено за ініціативою ГСУ ГУНП в Запорізькій області у м.Дніпрі 4 квітня 2024р.
4. 25 березня проведено робочу нараду за участю представників 21 банка та Департамента Кіберполіції на тему запровадження нового інтерфейсу взаємодії Кіберполіції та банків, та плану міграції на CrimeCheck 2.0.
5. Вітаємо в лавах ЄМА нового партнера, ТОВ «ОПТИМАЛЬНІ КРЕДИТИ», який підсилив існуючі механізми для протидії шахрайству сервісами CardHolder Verification та MobileCheck
6. Члени ЄМА продовжують використовувати сервіси AntiFraud HUB для попередження та розслідування шахрайств в платіжній та кредитній сферах.
Fraud Payments Tracker
Fraud Payments Tracker – сервіс відслідковування та блокування несанкціонованих переказів
- 13 банками відправлено 1 066 алертів на загальну суму 13 млн. 669 тис. грн
- розподіл по типам шахрайства
- 16 хв – середній час опрацювання алерта з моменту його створення банком-відправником
- 91 250 грн – доступно для повернення клієнтам Моно та Приватбанку
Сервіс “БД Інциденти”
Сервіс “БД Інциденти” – база підтверджених випадків шахрайства
- загально 17 організаціями зареєстровано 1 367 інцидентів
- 35 304 перевірок підтвердили наявність негативу, що дозволило 28 організації-члену ЄМА попередити шахрайство
Mobile Check
Mobile Check – універсальний сервіс верифікації (3 в 1) заміни sim-карток за номерами Vodafone, lifecell та Kyivstar, що має API та web-інтерфейси та враховує заміни фізичних sim-карток на e-sim-та в зворотньому напрямку. Сервіс працює без абонплат.
- 670 високоризикових замін sim-карток було виявлено користувачами сервісу
- 16 компаній здійснювали верифікації статусу sim-картки
- 0,34 сек. – середній час верифікації
Crime Check Online
Crime Check Online – сервіс взаємодії з Кіберполіцією щодо отримувачів неналежних переказів згідно заяв потерпілих клієнтів
- загальна статистика запитів
- розподіл згідно джерела запитів:
CardHolder Verification
CardHolder Verification – сервіс верифікації власника картки, що дозволяє встановити відповідність власника картки заявленим даним
- попереджено більше ніж 1 млн. 100 тис. грн. потенційних втрат від шахрайства
- 232 невідповідності власника картки виявлено завдяки сервісу за звітній період
- 0,86 сек. – середній час верифікації
Довідник АТМ
Укргазбанк, Банк Південний та Банк Восток оновили свої АТМ в довіднику
Автоматизація боротьби з шахрайством підвищує ефективність роботи учасників платіжного ринку. Приєднуйтесь до Асоціації та використовуйте сервіси ЄМА!
Бажаємо спокійного, гармонійного та безпечного квітня!
Команда ЄМА