Новини платіжного ринку від ЄМА
Завершено першу фазу обговорення НПА відкритого банкінгу — ЄМА передала порівняльні таблиці до НБУ. Пропозиції Асоціації стосуються електронних довірчих послуг, авторизації діяльності та регулювання відкритого банкінгу в Україні. Про цю та інші новини ви можете прочитати в “Новинах платіжного ринку від ЄМА”, де ми двічі на місяць публікуємо коротку вижимку головних новин платіжної індустрії, щоб ви не пропустили нічого важливого
#ті_самі_підсумки
GR, PR ТА КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ
1. Асоціація ЄМА продовжує масштабування – ми щиро вітаємо РАДАБАНК в родині ЄМА! Зараз 42 українські банки з долею ринку 98%+ є членами ЄМА.
2. Open API HUB, співзасновником якого є Асоціація ЄМА, продовжує презентації IT рішень для реалізації банками, PISP та AISP вимог законодавства до екосистеми відкритого банкінгу. В першій половині березня проведено зустрічі з командами Ідея Банк, БІС Банк, Юнекс Банк, Таскомбанк. З метою організації зустрічі звертайтесь до Ірини Петрової,
[email protected].
3. На регулярних зустрічах підгрупи з розробки специфікацій Open API Group закінчено опрацювання специфікацій для MVP3 (разовий платіж фіз. осіб та ФОПів в межах України). Розпочалася підготовка нефункціональних вимог до екосистеми та вимог до її безпеки.
4. НБУ надав для опрацювання проект нової редакції НБУ_58_Постанова_SCA_10.03.2025 , підготовлено коментарі та пропозиції до проекту.
5. Завершена перша стадія обговорення проектів НПА відкритого банкінгу, порівняльні таблиці передані до Національного банку.
- ЄМА2НБУ щодо пропозицій до Положення про використання електронних довірчих послуг надавачами платіжних послуг під час отримання доступу до рахунків користувачів платіжних послуг
- ЄMA2NBU re. Положення авторизацію діяльності (ВБ).docx.pdf
- ЄMA2NBU re. Положення про відкритий банкінг в Україні 06-03-2025 .docx.pdf
6. Продовжується реєстрація на ювілейну 25-ту конференцію XXV Payments & Security EMA Conference 2025. На сайті конференції вже доступна повна адженда заходу, доповнюється список спікерів та партнерів. Реєстрація на ювілейну 25-ту конференцію ЄМА.
ANTIFRAUD ДЛЯ ГРОМАДЯН
1. Результати інформаційної кампанії Школи Кібербезпеки ЄМА в Facebook
У першій половині березня Школа Кібербезпеки активно ділилася порадами із захисту платіжної безпеки на платформі Facebook. Охоплення постами: 49 863 громадян.
Разом ми робимо платіжну безпеку доступною для всіх! Детальніше на сторінці у Facebook.
2. Консультації громадян щодо платіжного шахрайства
У першій половині березня Асоціація ЄМА надала консультації 6 громадянам, які повідомили про випадки платіжного шахрайства телефоном або через функціонал “Заявити про інцидент”. Кожному з них було надано рекомендації щодо подальших дій для мінімізації ризиків та захисту їхніх фінансових даних.
3. Навчання пенсіонерів з платіжної безпеки: практичні вебінари від EMA Academy
Захистити себе від фінансових шахраїв – це виклик для людей старшого віку. EMA Academy проводить навчальні вебінари для людей поважного віку — студентів Університету “Протон”, де розбирає актуальні загрози та навчає ефективним методам кіберзахисту.
14 березня відбулася перша частина лекції «Чому не можна вірити всьому, що бачите в соцмережах та месенджерах – розбираємо фейки, підроблені відео, фото та маніпуляції» у рамках «Інтенсиву з платіжної безпеки» від Païcи Федоровської, керівниці EMA Academy та Школи Кібербезпеки Асоціації ЄМА.
Що розбирали на лекції?
- Як працюють сучасні діпфейки?
- Фейки, створені ШІ, що поширювалися в українському інтернет-просторі.
- Зміна зовнішності в реальному часі за допомогою нейромереж.
- Розпізнавання діпфейкових фото та відео.
Наприкінці лекції учасники проходили мистецький тест, розрізняючи картини, створені людиною та ШІ.
4. Для членів Асоціації «ЄМА»: готові матеріали для підвищення обізнаності громадян про шахрайство з відмиванням коштів.
Асоціація «ЄМА» розробила інформаційні матеріали для підвищення обізнаності громадян про ризики шахрайських схем, пов’язаних із відмиванням коштів. Матеріали інформують громадян про ризики та наслідки участі у фінансових злочинах у ролі «дропів» – посередників у відмиванні нелегальних коштів.
Що підготовлено:
- Зображення для Facebook
- 3 зображення для Instagram (для формату “карусель”)
- Банери для сайтів: 728×90 px та 970×250 px
- Анімований GIF 300×600 px
Безкоштовно для членів Асоціації «ЄМА». Дозволяється додавати логотип банку/компанії.
🔗 Завантажити матеріали за посиланням
ANTIFRAUD ДЛЯ ЧЛЕНІВ ЄМА ТА ДЕРЖАВИ
1. На запит Міністерства Цифрової Трансформації України надаються консультації з питань євроінтеграції.
2. 6-7 березня вКишиневі Заступник Директора Асоціації, Керівник ФБР і К, Олеся Данильченко прийняла участь в панельній дискусії Конференції “Eastern Partnership Forum for Women in Cyber, Driving Excellence”, організованої e-Governance Academy Foundation в рамках проекту “Improving cyber resilience in Eastern Partnership countries” .
3. 11-12 березня Заступник Директора Асоціації, Керівник ФБР і К, Олеся Данильченко прийняла участь в роботі Kyiv International Cyber Resilience Forum – 2025.
4. 13 березня спільно з Кіберполіцією та Офісом Генпрокурора проведено міжвідомчу нараду у форматі Форуму Безпеки розрахунків та Кредитів, в якій прийняли участь 63 учасники із 28 фінансових установ.
Члени ЄМА продовжують використовувати сервіси AntiFraud HUB для попередження та розслідування шахрайств в платіжній та кредитній сферах.
Fraud Payments Tracker
Fraud Payments Tracker – сервіс відслідковування та блокування несанкціонованих переказів
- 13 організаціями відправлено 1 234 алерти на загальну суму 14,68 млн. грн.
- 10,6 хв. – середній час опрацювання алерту
- більше ніж 162 тис. грн. доступні для повернення клієнтам Моно, Приватбанк, ПУМБ та Укрсиббанк
Mobile Check
Mobile Check – універсальний сервіс верифікації (3 в 1) заміни sim-карток за номерами Vodafone, lifecell та Kyivstar, що має API та web-інтерфейси та враховує заміни фізичних sim-карток на e-sim-та в зворотньому напрямку. Сервіс працює без абонплат.
- 766 високоризикованих замін sim-карток виявлено користувачами сервісу
- виявлено 65 випадків наявності переадресацій з номерів
- 0,43 сек. – середній час верифікації
Crime Check Online
Crime Check Online 2:00 – нова версія сервісу взаємодії банків та фінансових установ з Кіберполіцією щодо підтвердження інформації про отримувачів неналежних переказів згідно заяв потерпілих
- отримано 3 910 запитів по карткам 44 емітентів
- 93,7 % – відсоток опрацьованих запитів
- середній час опрацювання запиту – 14 годин
CardHolder Verification
CardHolder Verification – сервіс верифікації власника картки, що дозволяє встановити відповідність власника картки заявленим даним
- в першій половині березні фіксується різке зростання виявлення невідповідностей власника картки. Виявлено 963 невідповідності. Зростання на 106% в порівнянні з аналогічним періодом лютого.
- попереджено більше ніж 4 млн. 700 тис. грн. потенційних втрат від шахрайства
- 0,7 сек. – середній час верифікації
Сервіс “БД Інциденти”
Сервіс “БД Інциденти” – база підтверджених випадків шахрайства
- 21 організаціями зареєстровано 1515 інцидентів
- 36 659 перевірок підтвердили наявність негативу. Що дозволило 37 організаціям попередити шахрайство
Автоматизація боротьби з шахрайством підвищує ефективність роботи учасників платіжного ринку. Приєднуйтесь до Асоціації та використовуйте сервіси ЄМА!
Перемоги та миру!
Команда ЄМА