Новини платіжного ринку від ЄМА
В рамках конференції Global Payments Day-2023 директор Асоціації ЄМА Олександр Карпов представив плани Open API Group з розбудови екосистеми Open Banking на 2024р. Про цю та інші новини читайте в “Новинах платіжного ринку від ЄМА”, де ми двічі на місяць публікуємо коротку вижимку головних новин платіжної індустрії, щоб ви не пропустили нічого важливого
#ті_самі_підсумки
GR, PR ТА КОРПОРАТИВНІ КОМУНІКАЦІЇ
1. На регулярних зустрічах підгрупи з розробки специфікацій Open API Group 3, 10 та 17 листопада:
- Зʼясовували питання consentType:
— Detailed – чи пов’язаний із redirect? aspspManaged – чи пов’язаний із decoupled? AspspManaged, як правило пов’язаний із redirect, щодо інших consentType таких зв’язків немає.
— Чи можемо залишити тільки один consent-type detailed, який є обов’язковим згідно специфікації Berlin Group. На MVP0 вирішили брати тільки consentType detailed, інші будуть додані до специфікації пізніше (MVP1-2).
— Чи варто залишити тільки один ендпоінт GET/v2/consents/account-access/{consentId}(пункт 3.4.2), і не реалізовувати GET/v2/consents/{consent-category}/{consentId}/status (пункт 3.8). Вирішили залишити 2 ендпоінти. - Запланували підготувати схему/таблицю для наглядності питання ціноутвоення в екосистемі: Як будуть регулюватись комісії в рамках open banking? Це буде повністю зона відповідальності ASPSP чи PISP? І вони самі будуть визначати для яких операцій буде списуватись комісія з покупця (платника), а при яких буде списуватись з торговця (отримувача) в рамках аналога договору еквайрингу?
- Сформулювали пропозицію до НБУ відносно ідентифікації та верифікації PISPів та AISPів, ASPSP в процесі перевірки сертифіката ключа та звернення до реєстру НБУ. Запланована зустріч з фахівцями НБУ, які проектують реєстр в частині його оновлення та онлайн доступів, так само й АЦСК НБУ відносно сертифікатів та довірчих послуг для учасників екосистеми відкритого банкінгу.
2. Отримана відповідь НБУ щодо пропозицій впровадження в Україні оновлених вимог до учасників відкритого банкінгу із проекту Директиви PSD3, а саме: “Законопроєктом пропонується деталізація процедур відкритого банкінгу, що вбачається надмірним та таким, що може бути врегульовано і в підзаконних нормативно-правових актах. Водночас НБУ опрацьовує пропозиції, викладені в законопроєкті ЄМА, щодо можливості врахування під час підготовки нормативно-правових актів Національного банку та/або змін до Закону про платіжні послуги”.
3. В рамках конференції Global Payments Day-2023 директор Асоціації ЄМА Олександр Карпов представив плани Open API Group з розбудови екосистеми Open Banking на
2024р. Переглянути виступ Олександра Карпова та презентацію можна за посиланням.
4. 15 листопада проведена чергова зустріч з представниками членів Асоціації ЄМА та НБУ з метою обговорення відкритих питань щодо 58 Постанови. В нараді приймали участь близько 90 учасників, протягом 4 годин роботи колеги з НБУ відповіли на більшість питань, які були попередньо підготовлені та відправлені на опрацювання. В подальшому чекаємо від НБУ офіційного листа з відповідями, які були озвучені на робочій зустрічі, а також планується проведення декількох окремих зустрічей щодо використання КЕП та УЕП.
5. З величезним успіхом і повним аншлагом 9 листопада пройшла пʼята міжнародна конференція Global Payments Day-2023. Ми хочемо подякувати всім гостям, глядачам, спікерам та партнерам, які підтримали нас вже не вперше – це компанії Mastercard, TransferGo, TietoEVRY, GD Next, а також наших нових міжнародних партнерів – Асоціацію Банків Грузії! Цього року з нами в оффлайні з нами були біля 180 учасників, а онлайн-трансляцію переглянуло більше 420 глядачів! В події приймали участь представники України, Латвії, Грузії, Чехії, Великобританії, Бельгії, Нідерландів та Германії. Декілька виступів наших спікерів вже викладено до публічного доступу на нашому Youtube-каналі, якщо ви зацікавлені в придбанні повного запису івенту – звертайтесь будь ласка до Ірина Петрової [email protected]
6. Під час конференції Global Payments Day-2023 9 листопада був урочисто підписаний Меморандум про Партнерство з Асоціацією банків Грузії, представники якої, Мікаел Капанадзе та Александр Дзенандзе, приїхали особисто в Київ для виступу з доповіддю. Меморандум передбачає підтримку спільної діяльності у розвитку та удосконаленні екосистеми відкритих фінансів в Україні та Грузії, вивчення та підтримку транскордонної відкритої банківської та відкритої фінансової інтеграції між Україною та Грузією.
ANTIFRAUD ДЛЯ ГРОМАДЯН
1. Заблоковано на рівні реєстраторів та хостерів 7 шахрайських сайтів з заробітку в Інтернет.
2. В першій половині листопада онлайн-гру “Здолай шахрая” повністю пройшли, здолавши всіх ігрових шахраїв, 385 гравців, зокрема учні Калінівської філії Первозванівського ліцею, ДПТНЗ “Рівненський центр ПТО сервісу та дизайну” та Чернівецького фахового коледжу технологій та дизайну.
3. На запрошення компанії Indivision керівниця EMA Academy та Школи Кібербезпеки, Раїса Федоровська, взяла участь як спікер в вебінарі “5 простих кроків #CyberSec для SMB”, де обговорювалися практичні питання, як захистити малий бізнес від кіберзлочинців не за всі гроші світу.
4. Протягом першої половини листопада Раїса Федоровська, керівниця ЕМA Academy та Школи кібербезпеки, провела для людей похилого віку — студентів Університету третього віку “Протон” два практичних вебінари з інтенсивного навчального курсу “Платіжна безпека для бумерів” на тему “Платіжна картка — як користуватися ефективно та безпечно”.
5. Запущено два мінімульти “ТВІЙ P@55w0rD 3LАМАНО!” про унікальні паролі та парольні фрази і “КАКАЯ РАЗНІЦА?” про перевірку веб-сайтів на шахрайство, що разом
набрали 57000+ переглядів в TikTok, Instagram, Facebook та YouTube.
Відео зняті у зручному для розміщення у Facebook, Instagram та TikTok вертикальному форматі та оснащені субтитрами. Всю серію коротких освітньо-розважальних антишахрайських відеороликів, що допоможуть вашим клієнтам протидіяти фінансовому шахрайству та підвищити власну кібергігієну, не відриваючись від гортання стрічки соцмереж, ви можете завантажити за посиланням
6. Консультації громадян: 28 громадян, які повідомили про платіжне шахрайство телефоном або через функціонал “Заявити про інцидент” www.ema.com.ua/report, було проконсультовано щодо подальших дій.
ANTIFRAUD ДЛЯ ЧЛЕНІВ ЄМА ТА ДЕРЖАВИ
1.Асоціація ЄМА та Департамент Кіберполіції Національної Поліції України готують проведення спільної міжвідомчої наради, яка відбудеться 14 грудня 2023 року о 14-00
годині в залі засідань за адресою Київ, пр.-т Повітрофлотський, 24/2. Серед спікерів та учасників наради – представники Офісу Генерального Прокурора, Департаменту
Кіберполіції НПУ, Національного Банку України, Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА, банків-членів платіжних систем та фінансових сервісів. Запрошення з посиланням на реєстрацію буде направлене членам Асоціації на поточному тижні.
2.6 листопада Укрсиббанк приєднався до використання сервісу Fraud Payments Tracker в ролі отримувача алертів від інших банків.
3. Проведено воркшопи 6 та 10 листопада для нових членів Асоціації – RozetkaPay та RwS Банк, в рамках яких проведено демонстрацію функціоналу AntiFraud HUB для нових користувачів цих компаній Звертаємо увагу, що проведення таких воркшопів є безкоштовним для членів ЄМА та дуже корисним для ознайомлення співробітників компаній, які нещодавно підключились до антифрод-платформи ЄМА, з усіма сервісами та можливостями AntiFraud HUB. Щодо організації подібного воркшопу для вашої компанії звертайтесь до Олексія Красюка [email protected].
4. Члени ЄМА продовжують використовувати сервіси AntiFraud HUB для попередження та розслідування шахрайств в платіжній та кредитній сферах:
Fraud Payments Tracker
Fraud Payments Tracker – сервіс відслідковування та блокування несанкціонованих переказів
- 14 банками відправлено 1556 алертів на загальну суму 18 млн. 041 тис. грн
- Кількість алертів зросла на 57% в порівнянні з аналогічним періодом попереднього місяця.
- 69% всіх алертів складає шахрайство з використанням методів соціальної інженерії.
- 9 хв. – середній час опрацювання алерта з моменту його створення банком-відправником
- 74 870 грн – доступно для повернення клієнтам Монобанку та Ощадбанку
Сервіс “БД Інциденти”
Сервіс “БД Інциденти” – база підтверджених випадків шахрайства
- КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК інтегрував перевірки негативу в логіку правил своєї антифрод-системи
- Кредобанк запровадив процедуру регулярної реєстрації інцидентів
- 14 організаціями зареєстровано 1281 інцидентів, що на 231% більше ніж за аналогічний період попереднього місяця
- 17 215 перевірок підтвердили наявність негативу, що дозволило 30 організаціям попередити шахрайство
- Триває консультація банків щодо інтеграцій для автоматизації перевірок негативу
Mobile Check
Mobile Check – універсальний сервіс верифікації (3 в 1) заміни sim-карток за номерами Vodafone, lifecell та Kyivstar, що має API та web-інтерфейси та враховує заміни фізичних sim-карток на e-sim-та в зворотньому напрямку. Сервіс працює без абонплат.
- Триває інтеграція фінансової компанії – нового користувача сервісу
- 893 високоризикових замін sim-карток було виявлено користувачами сервісу
- 16 компаній здійснювали верифікації статусу sim-картки
- 0,41 сек. – середній час верифікації
Crime Check Online
Crime Check Online – сервіс взаємодії з Кіберполіцією щодо отримувачів несанкціонованих платежів згідно заяв потерпілих клієнтів
- На 68% зросла кількість запитів в порівнянні з аналогічний періодом минулого місяця
- Кількість ручних запитів співробітників Кіберполіції зросла на 39%
- На 93% зросла загальна сума шахрайства із звернень потерпілих
CardHolder Verification
CardHolder Verification – сервіс верифікації власника картки
- 209 невідповідностей власника картки виявлено завдяки сервісу за звітній період
- Більше ніж 1 млн. грн. потенційних втрат від шахрайства було попереджено
- 0,99 сек. – середній час верифікації
- Тривають консультації щодо підключення банка з ТОП-10 у якості верифікатора, що дозволить банку компенсувати витрати на членство та використання сервісу Mobile Check. Адреса для отримання консультації щодо підключення до сервісу – [email protected]
Автоматизація боротьби з шахрайством підвищує ефективність роботи учасників платіжного ринку. Приєднуйтесь до Асоціації та використовуйте сервіси ЄМА!
Бажаємо спокійного листопада нам всім!
Команда ЄМА