Payments Revolution 2021: Go Beyond New Normal: підсумки XXI Конференції ЄМА з платіжного бізнесу
20 травня 2021 року в Києві відбулася 21 конференція ЄМА з платіжного бізнесу, яка зібрала понад 200 учасників – представників банків, платіжних систем, вендорів та фінансових компаній.
В минулому році світ пережив великий, “ідеальний” шторм, який до цих пір не вгамовується, і в багатьох сферах життя справив колосальні, незворотні зміни. Пандемія 2020 завдала сильного удару по індустрії розваг, туризму, пасажирських перевезень та ресторанного бізнесу. Але, водночас, вона дала потужний стимул для розвитку технологій: онлайн шопінг, безконтактні оплати, віддалена робота та ідентифікація, віртуальні наради та івенти стали для нас нормою життя, “новою реальністю”.
2021 рік кидає нам новий виклик – не тільки вийти за рамки вже звичного нам “new normal”, але й використовувати найширші можливості для індустрії, які відкриваються завдяки новому закону про Платіжні послуги. Про це говорили з видатними експертами платіжного бізнесу 20 травня 2021 року на XXI конференції ЄМА з платіжного бізнесу.
Захід урочисто відкрив Олександр Карпов, директор Асоціації ЄМА, привітавши колег з професійним святом – Днем Банкіра, який вдало збігся саме з днем конференції. Також слово для привітання взяла Анжела Кашперук, Директор з розвитку цифрових технологій в країнах СНД і в Південно-Східній Європі, Visa Int. В цьому році саме компанія Visa стала Платиновим партнером конференції, тож Анжела побажала всім учасникам заходу ефективного та цікавого івенту.
Перший доклад, який представив Директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін, був присвячений підсумкам роботи платіжної інфраструктури України в умовах пост-пандемії: «Яка вона українська “нова платіжна реальність”?» Андрій проаналізував тенденції розвитку платіжного ландшафту, які спостерігались останні декілька місяців в розрізі різних систем та видів розрахунків (СЕП, платіжні картки, тощо), як змінилася структура безготівкових операцій за 2020-2021 роки, перспективи використання QR-коду для кредитових переказів та розвитку відкритого банкінгу.
Наступна спікерка, яка традиційно виступає на конференціях ЄМА та завжди приваблює аудиторію яскравими та актуальними доповідями – Анастасія Шевченко, Генеральний Менеджер/Партнер в Lugera Ukraine, незалежний Фінтех-експерт, авторка книги «Діджитал Ера». Анастасія зробила дуже цікавий огляд на тему: «Пост-ковідний світ Фінтеху: як змінилася фінтех-мапа, та хто виграв / програв карантинну війну.»
Доклад Анжели Кашперук, директорки з розвитку цифрових технологій в країнах СНД і в Південно-Східній Європі, Visa Int. був присвячений безпеці зберігання даних та поліпшення клієнтського досвіду за допомогою Visa Token Service. Анжела зробила стислий огляд Visa Token Service, проаналізувала основні драйвери для розвитку цифрових технологій та детально розповіла про засади зберігання даних та діджитал-автентифікації.
Після перерви на каву та спілкування, на сцену знов вийшов Андрій Поддєрьогін, з доповіддю на тему системи миттєвих платежів «Влучно та швидко! Instant Payments». Спікер розповів про ключові особливості системи та її додаткові можливості, проаналізував різноманітні типи платежів, use-cases, та приклади реалізації таких систем в різних країнах світу.
Після пана Андрія, Олександр Карпов перейняв мікрофон та зробив короткий, але змістовний доклад на тему «Хайп навколо IRF&MDR». Напередодні конференції ключові банки України отримали запит щодо можливих змін в тарифах на обслуговування юридичних та фізичних осіб, в разі державного регулювання та суттєвого зниження ставок інтерчендж та еквайрингової комісії. Отже, Олександр поділився з аудиторією результатами цього дослідження та своїми думками з приводу можливого сценарію розвитку подій.
Після цієї доповіді на сцену вийшли учасникі панельної дискусії на тему «Зміни екосистеми та тренди 2021-2025рр.»: Дмитра Коваленко (Креди Агриколь Банк), Євгена Заіграєва (Приват Банк), Олексія Рубана (NovaPay), Антона Романчука (UPC), Володимира Москаленко (Ощадбанк) та Юрія Задоя (КонкордБанк). Модератором дискусії був Олександр Карпов, який дізнався думок експертів з приводу наступних питань: які платіжні продукти можуть замінити традиційний «пластик» та чому, як будуть взаємодіяти гравці ринку при реалізації принципів відкритого банкінгу та доступу до відкритих API, та які окреми вимоги/ обмеження підзаконних актів заважають учасникам ринку (валюта, звітність тощо).
Після обідньої перерви Олександр Карпов знов піднявся на сцену в якості спікера, темою його доповіді на цей раз стало авторське дослідження «#Явний покупець is back. ТОП5 цифрових офісів для «фізиків» та МСБ: Everyday-банкінг vs. Екосистемність» Вже багато років Олександр аналізує існуючі на ринку рішення серед банківських продуктів для клієнтів-фізичних осіб та приватних підприємців, цього року в об’єктиві його інтересу були ТОП-5 мобільних банківських додатків, які він порівнював за декількома десятками критеріїв, в т.ч. можливість відкриття депозиту та кредиту без візиту в відділення, можливість оформлення картки (віртуальної або «фізичної»), токенізація, програми лояльності, тощо.
Наступну доповідь із сміливою назвою «Карти, гроші, BANK-ID» презентувала Ольга Василева, Заступник Директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку, НБУ. Ольга розповіла про позитивні результати впровадження системи BANK-ID НБУ, мету її подальшого розвитку та принципи роботи, хто є новими учасниками системи, які перспективи розвитку віддаленої ідентифікації із використанням BANK-ID існують в Україні.
Після цього представник ще одного партнера конференції, компанії «Поллі-Сервіс», Олександр Фоменко, зробив презентацію «Картки UnionPay. Made in Ukraine. Нові можливості для банків». В своїй доповіді Олександр розповів аудиторії про особливості нового продукту компанії – карток платіжної системи Union Pay International, яка в минулому році активно почала працювати на ринку України.
Завершенням цього блоку програми стала панельна дискусія на тему «Карткові кредити готівкою, розстрочкою, кредитною карткою: upgrade револьверної кредитки чи знову “new normal”?» Модератором діалогу виступив Олександр Карпов, який запросив до сцени наступних експертів: Артура Муравицького (Таскомбанк), Оксану Конюшко (ПриватБанк), Дениса Саприкіна (СпортБанк) та Олексія Пузняка (Райфайзен Банк Україна)
Фінальний блок програми був присвячений такий актуальній темі, як розвиток регуляторної «пісочниці»: «Чому саме український регуляторний sаndbox може стати одним з найкращих в світі? Уроки зроблені, “шишки” набиті, крокуємо впевнено.». Сергій Шацький, Керівник з питань програмного менеджменту ДСР, НБУ та Кейт Щеглова, Старший проджект-менеджер на ринку фінтех, розвитку цифрових технологій та регуляторних платформ у НБУ/ЄБРР, зробили спільну доповідь про основні засади розбудови та розвитку «пісочниці», результатів дослідження, яке проводилося Національним банком України серед учасників фінансового ринку. На сцені також були присутні експерти, яких було запрошено для панельної дискусії на цю тему: Антон Медведев (Mosst), Євген Глінський (Укрпошта), Алла Савьюк (ВАФК) та Андрій Перетяжко (страхова компанія ARX). На думку учасників дискусії, побудова
регуляторного sandbox’у в Украіні – вкрай важлива та необхідна умова для ефективного розвитку фінтех – індустрії, інфраструктури фінансових, страхових та платіжних компаній, які потребують підтримку з боку держави в цілому та зокрема Національного Банку.
Конференція ЄМА традиційно стала знаковою подією серед бізнес-івентів, особливо після локдауну, зібравши найкращих експертів фінансового ринку України, які були раді зустрітися наживо, насолодитись справжнім, «офф-лайновим» спілкуванням. Фотографії з конференції можна роздивитись за посиланням.
Презентації деяких спікерів також можна знайти на Youtube каналі Асоціації ЄМА (з оригінальною озвучкою доповідачів).
Чекаємо вас на наших наступних івентах!