Підсумки 2018: Після проведення операції «Візит» кількість платіжних шахрайств на Луганщині зменшилась вдвічі
Луганщина – область України, де по долях людей проведено лінію «до» і «після», а по території – лінію розмежування.
Тривога – перше сильне відчуття, яке супроводжує у відрядженні до Сєверодонецьку, в який перенесено всі адміністративні служби області. Воно виникає ще зранку, коли бачиш у брудному віконці потягу ешелони нової військової техніки «туди» та «звідти».
Повага – друге сильне відчуття, яке з’являється миттєво при спілкуванні із колегами з Луганщини. Люди, які фактично втратили все і вимушено змінили місце проживання, не лише пристосувалися до життя та праці в нових неспокійних умовах і не жаліються на свою непросту долю, вони генерують нові ідеї у роботі та стають піонерами у їх в провадженні.
Ці надзвичайно гідні люди – співробітники слідчого Управління НПУ Луганської області. Розпочала Асоціація співпрацю з ними в березні 2018р., коли на їх запрошення приїхали разом із колегами з ПУМБ та Ощадбанку із одноденним семінаром для підвищення обізнаності слідчих НПУ та інших правоохоронних органів регіону щодо розслідування злочинів, вчинених з використанням платіжних інструментів та сервісів міжнародних платіжних систем.
Ні для кого давно вже не було секретом, що злочинці, які здійснюють дзвінки та розсилають СМС повідомлення від імені банків, перебувають в місяцях позбавлення волі на непідконтрольній українські владі території Луганської області, але не усвідомлювали ми того, що серед усіх областей України саме громадяни Луганської та Донецької областей по обидва боки від лінії розмежування найчастіше і стають жертвами такого шахрайства.
Перебуваючи в постійній тривозі за свою безпеку та майбутнє, вимушені що півроку з’являтися особисто до банку згідно встановленої законом процедури, громадяни Луганщини та Донеччини – отримувачі державних соціальних виплат є дуже привабливими жертвами для зловмисників. Так, саме для цих громадян «Вашу картку заблоковано банком» звучить не як жарт, а як вирок долі про неможливість продовження подальшого більш-менш гідного існування, і це пояснює чому вони готові виконати всі вказівки людини, яка їм телефонує для «розблокування» своєї картки.
Профілактика – сучасна європейська тенденція в роботі правоохоронних органів Європи, коли інформуванню громадян щодо заходів безпеки приділяється не менше уваги, ніж розслідуванню злочинів. А при розумно організованій та проведеній профілактичній роботі має знизитись і кількість розслідувань. Так чи ні? Це доведена теорема, чи лише гіпотеза, яка потребує перевірки та випробування часом. Будемо чекати результатів чужого досвіду чи перевіримо самостійно?
Керівник слідчого Управління Луганської області та його підлеглі поділились з нами своїми ідеями по проведенню профілактичної роботи, а колеги із банку ПУМБ допомогли їм із підготовкою матеріалів.
В червні 2018р. дільничні поліцейські в рамках операції «Візит», що тривала протягом одного місяця, особисто спілкувалися з мешканцями своїх дільниць в Луганській області та роздавали надруковані інформаційні матеріали Банку. Цільовою аудиторією були представники найбільш вразливих категорій громадян отримувачів державних допомог – пенсіонери, інваліди, мами з дітьми.
Результатів не довелось довго чекати, вже в липні 2018р. вдвічі знизилась кількість зареєстрованих шахрайств, вчинених з використанням електронно-обчислювальної техніки, в порівнянні з попереднім місяцем.
Аналіз кількості зареєстрованих шахрайств в період з серпня по грудень 2018р. підтвердив гіпотезу про те, що профілактичне інформування населення дає найбільших результатів, коли носить постійний характер. Крім того, для досягнення довготривалого ефекту в якості носіїв інформації доцільно використовувати предмети щоденного використання – блокноти, пакети для покупок, календарі, написи на яких підсвідомо викликають у держателів нагадування про отримані знання та навички безпечної поведінки.
Підводячи підсумки 2018 року, ми щиро дякуємо Керівнику та співробітникам Слідчого Управління НПУ Луганщини та ПАО «ПУМБ» за набутий інноваційний досвід проведення профілактичної роботи по інформуванню населення.
Сподіваємось, що інші банки підтримують ініціативу та долучаться до профілактичної роботи, адже в планах колег з Луганщини на 2019 – організація профілактичної роботи з громадянами, що проживають на непідконтрольній Україні території. Із своїми пропозиціями про інформаційну допомогу громадянам Луганщини банки та інші небайдужі організації можуть звертатися безпосередньо до нашої Асоціації.