«Міліція та банкіри проти шахраїв» – ініціатива міліції, яку варто підтримати
Відповідно до повідомлень українських банків в міжбанківській системі обміну інформацією про шахрайство з платіжними карками «Exchange-online», протягом 2014 року українські банки фіксують тенденцію зниження рівня всіх видів шахрайства з використанням платіжних карток (банкоматного шахрайства, шахрайства в Інтернет, шахрайства в еквайринговій мережі та шахрайства в системах ДБО), але сигналізують про появу нового, швидко зростаючого тренду — шахрайства з використанням методів соціальної інженерії. В умовах сьогодення шахраї нещадно експлуатують актуальні соціально-значимі теми, а саме, бойові дії на території проведення АТО, проблему біженців, допомогу армії та пораненим в АТО, тощо для здійснення психологічного впливу на громадян України (які одночасно є держателями платіжних карток) з метою заволодіння їх грошовими коштами. Крім цього, шахраї здійснюють психологічний вплив на громадян, використовуючи також їх суто особисті почуття (наприклад, переживання за родичів) та бажання отримати прибуток (наприклад, від продажу товару через Інтернет-аукціон). Незважаючи на те, що збитки від шахрайських операцій, які були здійснені під впливом методів соціальної інженерії, несуть самі постраждалі, деякі українські банки, які діями, а не словами підтверджують, що вони є соціально відповідальними банківськими установами, вже активно включилися в роботу щодо виявлення та профілактики такого виду шахрайства.
В цих умовах на увагу та підтримку банківського співтовариства заслуговує ініціатива «Міліція та банкіри проти шахраїв» Кам`янець-Подільського МВ УМВС України в Хмельницькій області, яка передбачає профілактику шахрайства з використанням методів соціальної інженерії шляхом інформування населення, що проживає в м. Кам`янець-Подільський, про такий вид шахрайства, а саме:
§ щоденне інформування в радіоефірі;
§ транслювання застережливої інформації на території центрального ринку (відео, гучномовець);
§ розміщення відповідних матеріалів в місцевій пресі та Інтернет-ресурсах;
§ розробка відеороликів, які запускатимуться в банкоматах при заміні пін-коду;
§ наклейки-застереження біля (на) банкоматів(ах);
§ розробка та розповсюдження в банках плакатів, брошур та буклетів відповідного змісту.
В додатку представлена двохстороння листівка «Міліція та банкіри проти шахраїв», розроблена Кам`янець-Подільським МВ УМВС України в Хмельницькій області, яка містить інформацію щодо розповсюджених шахрайських схем, переліку основних помилок населення, алгоритму дій потерпілого та правил безпечного використання платіжної картки.
Українська міжбанківська Асоціація членів платіжних систем «ЄМА» підтримує ініціативу «Міліція та банкіри проти шахраїв» та рекомендує банкам (відділенням) банків, що розміщені в Хмельницькій області, ознайомити своїх клієнтів зі змістом листівки «Міліція та банкіри проти шахраїв» (в т.ч. через площадки банків у соціальних мережах).