#04 Байбай Гудбайкін
Шахраї усякими способами вводять в оману пересічних громадян для того, щоб вони розголосили реквізити платіжних карток, паролі та коди або під психологічним впливом здійснили переказ коштів на користь злочинців.
Добрий день! Вам телефонує Служба безпеки Національного Банку!
У зв’язку з введенням в дію положень закону “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення”який передбачає перевірку Національним банком діяльності банків та моніторинг безпеки банківських рахунків фізичних осіб…
Нікому і за жодних обставин не розголошуйте наступну інформацію:
- реквізити платіжних карток (термін дії, тризначний код безпеки зі звороту картки);
- логін/пароль для входу в онлайн-банкінг;
- одноразові банківські паролі, що надходять SMS або месенджером
Якщо вам телефонують з НБУ, СБУ, банку тощо, – припиніть розмову та самостійно зателефонуйте до вашого банку за номером, що вказаний на вашій платіжній картці.
Застереження від Національного банку України!
У багатьох випадках злочинці намагаються видати себе за співробітників служби безпеки Національного банку та випитують конфіденційну інформацію.
- Якщо Вам телефонують невідомі особи, називаючись співробітниками НБУ (служби безпеки, служби моніторингу, контакт-центру тощо), з вимогою провести “ідентифікацію”, надати або підтвердити дані вашої картки або персональні дані, – рекомендуємо негайно припинити таку розмову.
- Дані платіжної картки (термін дії, тризначний код зі звороту картки), логін та пароль для входу до онлайн-банкінгу, SMS-паролі від банків та мобільних операторів є конфіденційними, – ви не маєте надавати їх іншим особам (зокрема працівникам НБУ або банків, у яких ви маєте карткові рахунки).
- Працівники НБУ за жодних обставин не мають права і не будуть телефонувати громадянам із запитом такої інформації.
- Повний номер картки, слово-пароль, сума і дата останнього зарахування на картку можуть надаватись виключно під час вашого самостійного звернення до банку.
- Якщо ви надали шахраям дані своєї платіжної картки, необхідно негайно звернутись до контакт-центру банку, у якому ви обслуговуєтесь (номери телефонів є на звороті платіжної картки), та здійснити її блокування.
Як захиститися:
- Якщо вам телефонують з НБУ, СБУ, банку тощо – припиніть розмову та самостійно зателефонуйте адресанту за номером, що вказаний на його офіційному веб-сайті або вашій банківській картці
- Ніколи, за жодних обставин, не розголошуйте термін дії, секретний тризначний код зі звороту картки, SMS-паролі від банку та мобільного оператора!
Корисні посилання:
Вішинг. Телефонне шахрайство (інфографіка)
Коронашахрайство (інфографіка)
«Банк» на дроті. Шахрайські схеми + інфографіка
Здолай шахрая, Байбай Гудбайкін, вішинг