#57 Інстарогаміус
Шахрайські Instagram-магазини, шахрайські Instagram-розіграші дорогих призів та «конкурси» від зірок шоу-бізнесу, продаж «липових» курсів, збір коштів на лікування неіснуючих дітей, крадіжка Instagram-акаунтів з подальшим використанням у шахрайських схемах – усе це реальність, з якою може зіткнутися кожен. І кожен, хто може зіткнутися, має бути до цього готовий і захищений.
Шахрайство в Instagram
Шахрайські Instagram-магазини
Перш ніж щось купувати, потрібно Instagram-магазин перевірити! Його акаунт може бути вкрадений або фальшивий і не мати жодного відношення до справжнього магазину бренду. Скориставшись таким «магазином», ви отримаєте або підробку, або взагалі сплатите передоплату за неіснуючий товар.
На офіційному акаунті бренда після його назви має бути блакитна позначка. Якщо акаунт такої позначки не має – він не офіційний і не верифікований Інстаграмом.
Якщо ви все ще бажаєте купувати через не верифікований акаунт, то проаналізуйте вік акаунту, його фактичне розташування, історію змін імені, кількість дописів, читачів і відстежувань акаунта, а також дати публікацій:
- Велика кількість нещодавно зареєстрованих профілів створюються для шахрайства або спаму.
- Фактичне розташування акаунту – країна акаунту має відповідати крані походження бренду. Наприклад, розташування офіційного акаунту французького всесвітньовідомого бренду Louis Vuitton має бути Франція.
- Перейменування акаунту може бути ознакою того, що його купили, вкрали, він міг бути блокованим, звинуваченим у шахрайстві та вів діяльність під різними назвами.
- Усі публікації зроблені за один або декілька днів – ознака того, що профіль наповнювався швидко.
- На справжніх акаунтах топ-брендів кількість дописів вимірюється тисячами, а кількість читачів – мільйонами.
- Невідповідність кількості підписників кількості дій з постами (лайки, коментарі). Якщо підписників 30 тисяч, а лайків від сили п’ять, то, ймовірніше, підписники – боти.
- Ознака накрутки підписників: кількість підписників = кількість підписок. Це означає, що акаунт підписується на всіх поспіль, а не вибірково.
- Наявність серед підписників великої кількості порожніх профілів або профілів, які довго не використовувалися, – ознака накрутки підписників.
- Якість коментарів. Неорганічні коментарі легко розпізнати: зазвичай вони не змістовні і складаються або з емодзі, або типових фраз (“Вау!”, “Круто!”).
Шахрайські Instagram-розіграші та конкурси від зірок
«Автомобіль від Наді Дорофєєвої», «Квартира від Лободи», «Мільйон від Потапа» та багато інших різних варіантів з фотографіями популярних людей, спокушатимуть вас легкою і «гарантованою» халявою. Спільне у цих всіх конкурсів і атракціонів нечуваної щедрості те, що «для отримання» халявного призу, вам доведеться сплатити «комісію за виграш», а обіцяного призу ви, звісно ж, не дочекаєтеся.
- Пам’ятайте, що навіть Потап – не Дід Мороз, а Дорофєєва – не снігуронька! Справжні конкурси та розіграші від справжніх зірок звісно ж існують, але ж майте здоровий глузд. Ніхто не буде роздавати просто так наліво мільйони гривень в Інстаграмах.
- Перш ніж брати участь у конкурсі від зірки, – йдіть на її офіційну (верифіковану) сторінку, та шукайте там сам конкурс і його умови.
- Ніколи не платіть наперед! Усі комісії та податки завжди вираховуються з суми виграшу.
Крадіжка квитків
Перш ніж хвалитися друзям в Інстаграм тим, що йдете на концерт, футбол, у кіно та на будь-яку іншу подію, пам’ятайте, що фото квитка хоча б на 30 секунд розміщене у соцмережах чи будь де в Інтернеті до початку події, – це 99% ймовірності, що він буде скопійований, а ви на саму подію вже не потрапите. А якщо дуже сильно кортить – прикрийте штрих-код чи QR-код на квитку чимось і викладайте на радість собі і заздрість друзям.
Домушники в Інстаграм
Це не жарт, а реальність. Багато людей публікують в Інстаграм усе своє життя, навіть не здогадуючись, що за такими фоточками злодії оцінюють вашу «привабливість», вираховують місце проживання і чекають лише на вдалий момент для пограбування. А коли інстраграмер інстаграмить фото з аеропорту, а через кілька годин з курорту, і додає коментар: «я на Мальдивах, буду за тиждень», – кращої наводки домушникам не знайти.
Діліться персональною інформацією відповідально! Викладайте фото з відпочинку тільки після повернення! Подумайте про те, щоб зробити свій акаунт приватним. Пиляйте собі селфаріки скільки завгодно, але пам’ятайте, злодії-домушники моніторять потенційних жертв, які викладають фото з відпочинку.
Угон Інстаграм-акаунтів
Інстаграм-акаунт, особливо якщо він має історію і купу підписників, – дуже привабливий для шахраїв. Угнавши такий акаунт, вони зазвичай використовують його для спам-розсилок, шахрайських конкурсів, фальшивих Інстаграм-магазинів відомих брендів, видурювання грошей від вашого імені у ваших друзів тощо.
Будьте уважні з посиланнями, за якими переходите. Перш ніж вводити пароль від Instagram, – переконайтеся, що вводите його саме на сайті www.instagram.com
Якщо постраждали від шахрайства в Instagram:
- Зверніться у Кіберполіцію онлайн ticket.cyberpolice.gov.ua;
- Заблокуйте акаунт шахраїв: три крапки біля назви акаунта – Поскаржитися… – Це спам;
- Повідомте Інстаграм про шахрайство: Налаштування – Довідка – Повідомити про проблему – Поскаржитися на спам або порушення та додайте докази шахрайства, зокрема скріншоти.
Якщо ваш Instagram-акаунт угнали:
Крок 1. Перевірте, чи змінена адреса електронної пошти
- Натисніть «Забули пароль?» під кнопкою «Вхід».
- Введіть ім’я свого акаунта у спливаючому вікні та натисніть «Далі».
- Коли система запропонує варіанти відновлення, оберіть «Відправити електронне повідомлення».
- У спливаючому повідомленні можна побачити приблизну адресу електронної пошти, на яку було відправлено повідомлення. Якщо вона відрізняється від вашої, то ваш Інстаграм-акаунт зламали і вже встигли змінити прив’язку до e-mail.
Крок 2. Зверніться до техпідтримки
- У формі авторизації оберіть пункт «Підтримка» та «Допомога із входом у систему». Там введіть своє ім’я користувача та натисніть «Далі».
- Введіть адресу електронної пошти, до якої був прив’язаний акаунт, та поставте «пташечку» біля «Мій акаунт був зламаний». За бажанням додайте коментар у полі нижче.
- Натисніть «Відправити».
Крок 3. Відповідайте на запити служби підтримки
Це може бути запит:
- фото паспорта з інформацією про дату народження та місце проживання;
- оригіналів фото, які ви публікували в Інстаграм до того, як у вас угнали акаунт;
- скріншот вашого акаунта до того, как він був зламаний.
- Якщо з таким самим ніком, як і у Інстаграм, ви зареєстровані ще у якійсь соцмережі, то зробіть скріншот та відправте його у техпідтримку також.
Якщо адреса електронної пошти, до якої прив’язаний акаунт, не була змінена, то достатньо скористатися опцією «забули пароль». Новий пароль буде надісланий вам на email. Після чого змініть його на інший.
Як захиститися:
- Купуйте брендові речі на верифікованих Інстаграмом акаунтах (наявна блакитна позначка після імені).
- У разі якщо для покупки ви вирішили скористатися не офіційним Інстаграм-магазином бренду, – ретельно перевірте акаунт: проаналізуйте кількість дописів, читачів, відстежувань акаунта, дати публікацій, а також вік акаунту, його фактичне розташування та історію змін імені.
- Будьте уважні з посиланнями, за якими переходите. Перш ніж вводити пароль від Instagram, – переконайтеся, що вводите його саме на сайті www.instagram.com
- Ніколи не викладайте придбаний квиток в соцмережах до початку концерту. Але, якщо вже дуже сильно кортить, – прикрийте QR-код або штрих-код квитка. Так ви захистите його від копіювання.
- Підтвердження конкурсу від зірки шукайте на її офіційній (верифікованій) сторінці в Instagram.
- Ніколи не платіть наперед! Усі комісії та податки завжди вираховуються з суми виграшу.
- Діліться персональною інформацією відповідально!
- Викладайте фото з відпочинку тільки після повернення!
- Подумайте про те, щоб зробити свій акаунт приватним.
Здолай шахрая, Інстарогаміус, шахрайство в Інстаграм