Арешти мулів і пастухів. Як не попастися?
Виявлення, викриття, слідства, суди, арешти… усе це сталося у рамках глобальної Європейської кампанії з протидії відмиванню коштів EMMA5 (European Money Mule Action), яка відбувалась з вересня по листопад 2019. Правоохоронні органи 31 країни, активізували свої зусилля у боротьбі з відмиванням коштів та вербуванням так званих грошових «мулів» (також відомих як «дропів»), які, як показує сумна практика, дуже часто і самі не усвідомлюють своєї справжньої, злочинної ролі.
Результат
• 3 833 грошових мулів виявлено;
• 386 організаторів (так званих «дроповодів»-пастухів) викрито, 228 з яких вже заарештовано;
• 4 700 жертв розшукано;
• 3 900 допитів проведено;
• триває понад 1 000 розслідувань;
• більш ніж 650 банків повідомили про 7 520 шахрайських транзакцій;
• 81,2 млн євро збитків понесено в результаті такої злочинної діяльності;
• 12,9 млн євро втрат вдалося запобігти.
В Україні з початку року виявлено 1503 «мула». Уся інформація про них занесена до міжбанківської бази Exchange Online.
Грошові мули
Дуже часто несвідомо, не розуміючи своєї справжньої ролі, вони беруть участь у міжнародній злочинній діяльності з відмивання грошей, отримуючи та переказуючи незаконно отримані гроші між банківськими рахунками та країнами.
Свідомо чи несвідомо, але вони здійснюють злочин. Юридичні наслідки для мулів можуть бути серйозними. Їм може загрожувати тривале ув’язнення, або у найлегшому випадку –санкції банківської системи, наприклад, довічна заборона відкриття рахунків, отримання кредитів.
Організатори таких схем («дроповоди»-пастухи), рекрутують своїх мулів різними шляхами. Найпопулярнішими в Україні є вербовка за допомогою сайтів знайомств та соціальних мереж. Також використовується онлайн реклама «легкого та швидкого заробітку».
Вербовка студентів. Студент отримує повідомлення у Viber про «легкі грошенята за нескладну роботу»… Важко встояти бідному студенту.
Крім студентів, у групі ризику молодь, зокрема, підлітки, безробітні, люди у скруті, переміщені особи. Підозрюєте що вас використовують як мула? Зупиніться, та негайно повідомте свій банк та поліцію… або отримайте від 3 до 6 років, згідно статті 209 Кримінального кодекса України.
Як не попастися
Щоб підвищити рівень обізнаності щодо наслідків відмивання грошей, цього тижня по всій Європі стартує кампанія #DontbeaMule. Мета кампанії – поінформувати громадськість про ознаки та небезпеки такої діяльності. Надати методи персонального захисту, щоб не стати «мулом»-жертвою.
Асоціація ЄМА, правоохоронні органи та фінансові устагови України підтримуватимуть цю кампанію.
Усі інформаційні матеріали українською мовою доступні для завантаження тут: https://www.ema.com.ua/business/ema-academy/vidmivannja-groshej-oznaki-nebezpeki-zahist-informacijni-materiali-europol/
#DontbeaMule