Історія державно-приватного партнерства в галузі протидії злочинам в платіжних системах
27 липня 2019 року Кіберполіція відствяткувала 10 річницю створення в правоохоронній системі України підрозділу по боротьбі з кіберзлочинам. Нам було дуже приємно отримати «Подяку за допомогу в розбудові потенціалу та спроможностей Кіберполіції в Україні».
З нагоди Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України ми вирішили пригадати, як все починалося.
В 2001р. в складі Асоціації ЄМА було створено спеціалізований структурний підрозділ – Форум Безпеки Розрахунків (ФБР і К), однією із основних задач якого була координація взаємодії банків України з правоохоронними органами України та Європи за напрямком протидії платіжному та банкоматному шахрайству.
Спочатку ми знаймились з провідними експертами та вивчали найкращий досвід зарубіжних колег на профільних міжнародних Конференціях.
На фото – Учасники Конференції у Вищій школі Поліції , Жчитно,Польша, травень 2002р.
І вже в 2003 році ввели в експлуатацію міжбанківську систему обміну інформацією про платіжне та банкоматне шахрайство Exchange-online. І, тепер ми ділимося досвідом з європейськими колегами своїм досвідом організації співпраці з правоохоронними органами.
На фото – Олександр Савченко ( ПУМБ) робить доповідь на Конференції Interpol/Europol, штаб квартира Європолу, Гаага, Нідерданди, вересень 2017р.
І тут зовсім не зайвим буде нагадати, а хто ж таки той Олександр Савченко, і чому Європол запросив саме його, а очільник EC3 Стівен Вілсон ще й досі пам’ятає його доповідь.
Олександр – це людина, яка мала честь працювати в правоохоронних органах ще задовго до створення там першого підрозділу по боротьби з кіберзлочинами – спочатку у відділі по боротьбі з злочинами в сфері високих технологій, а потім у відділі, який став правонаступником попереднього – протидії злочинам в сфері інтелектуальної власності та комп’ютерним злочинам.
Ці відділи функціонували у складі Державної Служби по боротьби з економічними злочинами (ДСБЕЗ) в період з 2004 по 2008рр. і саме з цією службою в 2006р. Асоціацією ЄМА був підписаний перший меморандум про взаємодію, додатком до якого став детальний алгоритм взаємодії банків та правоохоронних органів з питань протидії шахрайству в банкоматах та з платіжними картками. В 2008 році порядок був оновлений і підписаний чинним Керівником ДСБЕЗ генерал-лейтентантом міліції Скалозубом Леонідом Павловичем (наразі – заступник Голови Правління ПУМБ).
Після створення в складі МВС спеціалізованого Департаменту боротьби з кіберзлочинністю і торгівлею людьми напрямок боротьби із злочинами в платіжних системах та в банкоматах був переданий до цього підрозділу, і в 2011 році ми підписали оновлений Порядок взаємодії, правонаступником у виконанні його наразі є Департамент Кіберполіції України.
Із діючими співробітниками Департаменту Кіберполіції Асоціацію ЄМА поєднали зв’язки набагато глибші, ніж просто взаємодія. Коли в 2016 році в ХНУВС проходила підготовка нових співробітників до лав Кіберполіції ми стали їх тренерами по напрямку розслідування злочинів в банкоматах та в платіжних системах, і, як будь-який вчитель пишається успіхами своїх учнів, ми пишаємось кожною вдалою реалізованою Кіберполіцією операцією, щоденно допомагаємо у пошуку необхідної інформації і щиро переживаємо, коли щось пішло не так.
На фото – Раїса Федоровська (ЄМА) читає вступну лекцію кнавчального курсу для майбутніх співробітників Кіберполіції, Харківський Університет Внутрішніх Справ, Харків, Україна, квітень 2016р.
В той таки 2016 рік Україна стала єдиною країною серед країн колишнього СРСР, представник якої – Асоціація ЄМА ввійшла до складу Групи Радників з Фінансових Сервісів Європейського Кібер Центру (ЕС3) Європолу.
В 2016-2018р., отримавши на конкурсній основі грант Державного Департаменту США, ми реалізували в Україні Національну Програму сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків SafeCard, сумісно із Департаментом Кіберполіції провели 5 регіональних воркшопів у Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі та Львові для співробітників правоохоронних органів 24 областей України, розробили сервіси Crime-Check online, Card-Check online та кібервікі Investigate-online.
На фото – Олексій Красюк (ЄМА) демонструє учасникам регіонального воркшопу, як працює Card-Check online, Львів, 2017р.
Ми вважаємо, що за ці роки співпраці із Департаментом Кіберполіції було зроблено дуже багато, але зважаючи на інтенсивний розвиток кіберзлочинності в усьому світі, розуміємо, що попереду в нас ще набагато більше роботи. Як говорить українська народна мудрість: «Гуртом і батька бити легше» і ми впевнені, майбутнє України – в партнерстві приватного та державного сектору.
Із святами Вас, шановне панство! Слава Україні!